Blog  /  Jak znaleźć powody uszkodzenia kontrolera silnika

Jak znaleźć powody uszkodzenia kontrolera silnika

Kontroler silnikowy jest przydatnym urządzeniem, które ma zadanie regulowania, że ​​silnik działa optymalnie, aw przewidywanych możliwościach. Jednakże jako wiele innych urządzeń jest również podatny na porażkę.

Jeśli chcesz uniknąć awarii kontrolera, ważne jest poznanie potencjalnych powodów awarii. To właśnie koncentrujemy się w tym artykule. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są najczęstsze powody porażki kontrolera!

Co to jest sterownik silnika?

Sterownik silnika jest systemem, który kontroluje wydajność silnika i zapewnia, że ​​działa optymalnie. Kontroler nie musi być pojedynczym urządzeniem - wiele jednostek może tworzyć system sterowania silnikiem.

Sterowniki poszły długą drogę, a ich nowoczesne wariacje zawierają mikroprocesory i elektronikę. Umożliwia im wykonanie wielu kolejnych zadań niż kiedyś, co bierze kontrolę silnika na zupełnie nowy poziom.

Różne typy sterownika silnika

Możesz sterować silnikiem zdalnie, automatycznie lub ręcznie. To nie tylko aktywowanie i dezaktywowanie go, ponieważ systemy sterowania mogą wykonywać wiele innych rzeczy.

Oto kilka typów sterowników silnika, które są najbardziej powszechne na całym świecie:

Aktywatory - musisz użyć "starterów", aby aktywować niektóre silniki, zwłaszcza duże. Zadaniem tego systemu jest zapewnienie zasilania silnikiem, gdy go potrzebujesz. Masz również przystawki, które mogą wykonać pracę silnika w zmniejszonym napięciu.

Dysk o zmiennej prędkości - można ustawić żądaną prędkość roboczą dzięki tym urządzeniom. Oprócz regulacji go automatycznie, może być również w stanie go ustawić ręcznie.

Inteligentne sterowniki - są to urządzenia "Smart", które mogą regulować moment obrotowy w oparciu o pomiar obciążenia.

Kontrolery serwomechanizmu - mogą obsługiwać niektóre zaawansowane funkcje, takie jak przyspieszenie silnika przy szybkiej szybkości, sterując położenie silnika w precyzyjnej pętli i kontrolującą prędkość.

Możesz nawet zrobić niektóre sterowniki silnika DIY, ale nie mogą dokładnie robić zaawansowanych funkcji wymaganych w otoczeniu fabrycznym.

motor

Funkcje sterownika silnika

Może być interesujący, aby dokonać przeglądu wszystkich rzeczy, które może zrobić kontroler silnika. Lista jest dość długa, ale tutaj jest szybki przegląd:

Sterowanie prędkości - można regulować prędkość AC i DC, za pomocą systemu sterowania.

Kontrola napięcia - Jeśli urządzenie wymaga zmiennego napięcia, sterownik będzie mógł go dostarczyć.

Aktualna kontrola - prąd to kolejna rzecz, którą kontroler silnika może dostosować na podstawie potrzeb aplikacji.

Konwertery - one konwertowane DC lub zasilanie AC do wyjścia AC lub DC, które mogą być bardzo wygodne w niektórych środowiskach.

Falowniki - są zdolne do dostarczania zasilania AC z źródła AC i źródła DC. Falowniki mogą zmienić DC do AC i dostarczyć go do produktu.

Kontrola pozycji - jeśli chcesz dokładnie ustawić silnik, te urządzenia mogą pomóc.

Niepowodzenie komponentu.

Liczba składników na sterowniku silnika zależy od konstrukcji. Jednak jest bezpieczne, że średni kontroler ma dziesiątki różnych części, a ich liczba często przechodzi ponad tysiąc.

Każdy z tych komponentów ma pewną rolę w sposobie działania kontrolera. Wszystkie połączenia, rezystory i diody są ważne dla urządzenia do prawidłowego działania. Jeśli tylko pojedynczy komponent nie powiedzie się, cała jednostka może też.

Użytkownicy często nadzorują, że wiele części ma ograniczoną żywotność. W niektórych przypadkach można oczekiwać tylko, że będą działać na określoną liczbę cykli. Po wykonaniu pracy przewidywaną liczbę razy, elementy zawodzą. Który może naruszać skuteczność całego urządzenia.

Chociaż możesz zastąpić pewne części, masz również komponenty, które są zbyt drogie lub niemożliwe do wymiany. W takim przypadku, gdy określona część zawodzi, powoduje również koniec żywotności całego kontrolera.

Niewłaściwe użycie i instalacja

Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów elektronicznych, wiele awarii występuje podczas samej instalacji. Jeśli podłączysz coś w niewłaściwy sposób, może spowodować uszkodzenie obwodu elektrycznego. To może naruszać wydajność kontrolera, zanim zacznie działać lub w momencie jego aktywowania. Zła konfiguracja może oznaczać, że system sterowania nie może wykonać swoje oczekiwania lub w ogóle pracować.

Nie chcesz ryzykować inwestycji, którą wykonałeś w sterowniku silnika. Dlatego chcesz dokładnie przestrzegać instrukcji instalacji. Jeśli masz jakieś dylematy lub nie sądzę, że możesz obsługiwać instalację, zawsze nazywaj profesjonalistą. Niezbędne jest zapewnienie prawidłowej konfiguracji, ponieważ jedynym sposobem zabezpieczenia urządzenia będzie działać prawidłowo.

Oprócz instalacji go również chcesz użyć właściwego sterownika silnika. W końcu niezbędne jest prawidłowe wykorzystanie wszelkich produktów elektrycznych lub możesz ryzykować ich nieprawidłowe działanie i niepowodzenie. Systemy sterowania nie są wyjątkiem.

Chcesz upewnić się, że wszystkie dokonane ruchy są przez instrukcje. Przed przeczytaniem wytycznych uważnie. Na przykład, jeśli prowadzisz pojazd, w jaki sposób producent nie planował, możesz nadużywać produktu i spowodować awarię kontrolera.

Optymalne użycie jest jedynym gwarancją, że system sterowania osiągnie przewidywaną żywotność. Nawet wtedy chcesz regularnie podjąć wymagane czynności konserwacyjne. Dbanie o centrum sterowania silnikiem jest niezbędne do przedłużenia długowieczności.

Zanieczyszczenie

Zanieczyszczenie to jedno słowo, które brzmi straszne, a jeśli chodzi o sterowniki silnika, może to być przerażające. Mówimy o różnych formach zanieczyszczeń, ale najczęstszym obejmuje brud i kurz.

Jeśli pozwolisz, aby twój system sterowania był zbyt brudny i zakurzony, może przestać działać prawidłowo. Zanieczyszczenie od brudu i pyłu może nie powodować bezpośredniego awarii, ale może prowadzić do Twojego urządzenia wykonywanego poniżej oczekiwań i kompromisować jej żywotność.

Bardziej niebezpieczny sposób zanieczyszczenia kontrolera jest przy użyciu chemikaliów. Może to być brak uwagi, która prowadzi do wycieku lub nieprawidłowego czyszczenia. W zależności od substancji chemicznej system sterowania może zawieść natychmiast.

Jeśli chcesz uniknąć śmiertelnego wyniku lub innych problemów z kontrolerem silnika, który może spowodować zanieczyszczenie, rozwiązanie jest proste. Na początek chronią obszar, w którym trzymasz system sterowania silnikiem. Umieść go w szafce i unikaj pozostawiania go na otwartym. W ten sposób trudno będzie spaść na składniki, a także chronią je przed substancjami chemicznymi.

Wibracja

Jest to normalne, że silnik wibruje, a zadanie kontrolera może być umieszczenie tej wibracji pod kontrolą. Jednak podwyższony poziom drgań może zagrozić zarówno sterownikowi, jak i samemu silnikowi.

Po pierwsze, chcesz rozważyć właściwe rozmieszczenie komponentów. Twój system sterowania silnikiem musi znajdować się na powierzchni, która jest stabilna i równomierna. To samo dotyczy silnika, dlatego należy rozważyć idealną pozycję dla tych jednostek.

Regularna konserwacja jest również niezbędna, aby zapobiec problemom z drganiami, szczególnie w przypadku silnika. Tak, wibracje silnika mogą wpływać na sterownik i zagrażać jego wydajności i długowieczności. System może cierpieć z powodu długotrwałych wibracji, ponieważ niektóre części mogą się rozluźnić, co może wpływać na optymalne funkcjonowanie.

Dodatkowo wibracje mogą przesunąć sterownik silnika z wyznaczonej pozycji i mogą spaść na podłogę. Może to spowodować pęknięcie niektórych komponentów i może sygnalizować koniec żywotności produktu.

Regularna konserwacja jest niezbędna, aby zapewnić, że poziomy drgań nie są wyższe niż standardowe. Masz wyspecjalizowane narzędzia, które monitorują wibracje i powinieneś ich używać tak często, jak myślisz, że powinieneś. Należy pamiętać, że nieoczekiwane poziomy drgań mogą sygnalizować problem z silnikiem, taki jak korozja, niewspółosiowa lub luźne łożyska.

Inne przyczyny awarii sterownika silnika

Powody, o których wspomnieliśmy powyżej, są najczęstsze, ale awaria sterownika silnika może się zdarzyć również z innych powodów. Wykaz ten obejmuje:

• Awaria wejścia zewnętrznego - na pewno masz wiele wejść podłączonych do sterownika silnika. Wejścia te mogą być analogowe i cyfrowe lub czujniki prędkości. Jeśli jedna z tych części ulegnie awarii, istnieje prawdopodobieństwo, że może to zagrozić wydajności całego urządzenia.

• Przegrzanie – sterowniki silników nie radzą sobie w ekstremalnych warunkach temperaturowych. Dlatego warto rozważyć wdrożenie optymalnego rozwiązania chłodzącego. Jeśli tego nie zrobisz, ciepło wzrośnie powoli. Gdy osiągnie temperaturę przegrzania, sterownik zacznie się zacinać w swojej wydajności, co może ostatecznie doprowadzić do awarii.

Przechłodzenia – ekstremalne temperatury wpływają na wydajność sterownika. Oznacza to, że możesz naruszyć system sterowania, jeśli używasz go w środowiskach, które są zbyt zimne. Upewnij się, że sprawdziłem optymalne warunki cieplne i utrzymasz je w tym czasie.

• Nieodpowiednia jakość komponentów – chcesz używać tylko najwyższej jakości komponentów w sterowniku silnika. W ten sposób zoptymalizujesz jego niezawodność i długowieczność.

Jeśli chcesz najwyższej jakości komponentów i produktów, musisz współpracować z godnymi zaufania producentami. WellPCB od lat zajmuje się projektowaniem płytek drukowanych. Firma dysponuje nowoczesnym sprzętem i umiejętną kadrą oraz jest gotowa zaprojektować jednostki, które przekroczą Państwa oczekiwania. Nie wahaj się skontaktować z nimi z wszelkimi potrzebami PCB, które możesz mieć.

Konkluzja

Sterowniki silników są niezwykle przydatnymi produktami, ale są również dość wrażliwe. Różne warunki mogą wpływać na wydajność, niezawodność i żywotność systemów sterowania silnikiem. Dlatego musisz podjąć odpowiednie środki ostrożności i prawidłowo utrzymywać system. Zajmie to trochę dodatkowego czasu i wysiłku, ale zapewnisz optymalną wydajność, a to się liczy.