Blog  /  Wszystko, co musisz wiedzieć o standardach wyświetlania: HDMI, DisplayPort i inne

Wszystko, co musisz wiedzieć o standardach wyświetlania: HDMI, DisplayPort i inne

Standardach wyświetlania-Każdy, kto kiedykolwiek rozważał uzyskanie kabla do interfejsu urządzenia wideo do wyświetlacza powie, że istnieje wiele typów kabli na rynku; możesz być pozostawiony zastanawiając się, który z nich będzie najlepszy dla Twoich potrzeb. Rozprzestrzenianie się typów kabli do interfejsu dla urządzenia wideo, takiego jak projektor, monitor lub telewizor, można przypisać rosnącemu zapotrzebowaniu na urządzenia o wysokiej rozdzielczości i monitory o wyższej rozdzielczości.

Ponieważ różne rodzaje kabli dostępnych na rynku mogą być nieco przytłaczające, poświęciliśmy trochę czasu na zbadanie standardów wyświetlania, w tym High-Definition Multimedia Interface (HDMI), DisplayPort i innych. Artykuł rozpoczyna się od zdefiniowania pojęcia standardów wyświetlania. Następnie opisano różne typy kabli do wyświetlania obrazu.

Standardach wyświetlania-Jakie są różne standardy wyświetlania?

Standardach wyświetlania 1

Termin "standardy wyświetlania" oznacza każdy sprzęt, który zapewnia interfejs dla urządzeń wideo, takich jak telewizory, monitory komputerowe i projektory. Ten sprzęt jest czasami określany jako złącze wideo. Taki sprzęt ma na celu dostarczenie sygnału wideo o najwyższej możliwej jakości.

Standardy wyświetlania wideo rozwinęły się na przestrzeni lat od cyfrowego interfejsu wizualnego (DVI) opracowanego przez Digital Display Working Group (DDWG) w 1999 roku. Ten standard interfejsu wideo został opracowany w celu zastąpienia "starszej technologii analogowej" standardu złącza VGA.

Chociaż DVI może wyświetlać obraz, nie może przesyłać dźwięku, chyba że jest połączony z konwerterem High-Definition Multimedia Interface (HDMI). DVI jest nadal używany w wielu urządzeniach komputerów stacjonarnych dzisiaj. Jednak większość modeli komputerów stacjonarnych wykonanych po 2010 roku, a także laptopów, ma tylko HDMI. DVI można również znaleźć w niektórych starszych modelach telewizorów; nowsze obejmują HDMI.     

Przyjrzyjmy się dokładniej różnym standardom wyświetlania dostępnym obecnie, aby można było określić różnice między każdym z nich. Mam nadzieję, że pomoże Ci to określić, który z nich będzie odpowiedni dla Twoich potrzeb.

Złącze VGA

Firma IBM wprowadziła standardowe złącze VGA (Video Graphics Array) w 1987 roku. VGA zastąpiło interfejsy EGA (Enhanced Graphics Adapter) i CGA (Color Graphics Adapter), których rozdzielczości były niższe. Te ostatnie miały też mniejszą liczbę kolorów. Standard VGA został wprowadzony w rozdzielczości 640 x 480 pikseli i High Color (16 bitów) lub 256 kolorach.

Sprzedawcy, chcąc przyciągnąć więcej klientów, wkrótce poprawili kolory i rozdzielczość VGA, tworząc coś, co nazwali Super VGA. IBM odpowiedział własnymi ulepszeniami, wprowadzając później XGA 1024 x 768 pikseli. Z biegiem lat pojawiały się kolejne ulepszenia.

Po 2010 roku, gdy coraz cieńsze i smuklejsze komputery stały się bardziej popularne, standard VGA zaczął być wycofywany. Urządzenia przeszły na takie standardy jak HDMI, Thunderbolt i DisplayPort. Pisząc dla strony internetowej poświęconej technologii biznesowej, ComputerWorld.com, Agam Shah donosi, że "Grube porty VGA są przeszkodą w tworzeniu cieńszych i lżejszych laptopów, zwłaszcza ultrabooków, które mierzą do 21 milimetrów i stają się jeszcze cieńsze".

Standardach wyświetlania-Kabel DVI

Mimo że w tym artykule uwzględniliśmy Digital Visual Interface (DVI), należy pamiętać, że termin ten odnosi się jedynie do interfejsu wyświetlania obrazu. Dlatego też, w przeciwieństwie do innych standardów, które tu prezentujemy, termin DVI nigdy nie był związany ze standardami wyświetlania obrazu w komputerze lub rozdzielczością ekranu.

DVI stał się modnym formatem u producentów odtwarzaczy DVD, ekranów telewizyjnych i monitorów komputerowych w pierwszych latach XXI wieku. Do wzrostu popularności przyczynił się również fakt, że w tamtym czasie DVI był jedynym standardem, który posiadał obsługę cyfrową i analogową w jednym złączu.

Mimo że standard DVI może brzmieć jak stara technologia, która nie powinna być już na rynku, monitory wykorzystujące DVI nadal istnieją; ludzie nie mają tendencji do wymiany monitorów tak często.

Rodzaje cable DVI 

Kable DVI występują w różnych typach: DVI-A, DVI-I i DVI-D. Aby zidentyfikować różne kable, sprawdź płaski pin po jednej stronie kabla. Jeśli pin jest płaski, a wokół niego znajdują się cztery piny, prawdopodobnie szukasz kabla DVI-A lub DVI-I. Ten, który ma tylko płaski pin, byłby kablem DVI-D.  

Wybierz kabel DVI-D, jeśli chcesz podłączyć monitor cyfrowy do karty graficznej komputera. Spowoduje to lepszą jakość obrazu i większą szybkość. Znajdź kabel DVI-A, jeśli chcesz podłączyć do monitorów CRT ze złączem VGA. Do przesyłania sygnału cyfrowego i analogowego do komputera wybierz kable DVI-I.

Standardach wyświetlania-Kabel HDMI

HDMI należy do kategorii standardów wyświetlania, które można nazwać najnowszymi interfejsami cyfrowymi. Jest uważany za nowoczesny ze względu na możliwość dostarczania sygnałów wideo i audio w jednym kablu, cyfrowo. Zapewnia to wygodę podczas podłączania i odłączania kabla od urządzenia. 

HDMI 2.1

W styczniu 2019 roku serwisy technologiczne zaczęły informować, że nowa wersja HDMI była w drodze, obiecując ogromne zmiany, w tym nowy kabel i wsparcie dla rozdzielczości do 10K.

Pisząc dla witryny tech, Cnet.com, Geoffrey Morrison zauważa, że "HDMI 2.1 przynosi nowe funkcje i dużo więcej przepustowości do czcigodnego kabla i połączenia." Ostrzega jednak, że jeśli nie masz wystarczająco głębokich kieszeni, aby uzyskać "fantazyjny high-end TV", może minąć trochę czasu, zanim będziesz mógł skorzystać z nowych funkcji, które dostarcza ten kabel.

Standardach wyświetlania-Światłowodowe kable HDMI

Kable HDMI mogą również występować w postaci światłowodów. To, co wyróżnia tego typu kable to fakt, że materiał światłowodowy jest wyjątkowo lekki, co znacznie zmniejsza wagę kabli z niego wykonanych.

Kable te są najczęściej wykorzystywane w transmisjach na duże odległości. Wynika to z faktu, że straty danych na kilometr w transmisji optycznej są znikome. Kable te mogą być stosowane na odcinkach o długości do 200m. Są one również znane ze swojej zdolności do unikania zakłóceń elektromagnetycznych, ponieważ ich transmisja opiera się głównie na świetle.

Kiedy wybrać kabel HDMI

Jeśli masz do czynienia z najnowszą technologią, wybierz kabel HDMI. Na przykład, dobrej jakości kabel HDMI będzie odpowiedni, jeśli chcesz standard wyświetlania, który może przenosić sygnał wideo 3D. Szybki kabel HDMI jest również tym, czego potrzebujesz, jeśli chcesz rozwiązania, które może przenosić sygnał wideo 4K.   

Kabel HDMI jest popularny w systemach domowych, takich jak odtwarzacze Blu-Ray, telewizory HD, projektory i konsole do gier. 

Standardach wyświetlania-Kabel DisplayPort

DisplayPort to interfejs, którego zadaniem jest dostarczenie dźwięku i obrazu przez jeden kabel. Ten standard wyświetlania został opracowany przez konglomerat producentów komputerów osobistych i układów scalonych w celu podłączenia źródła wideo do urządzenia wyświetlającego, takiego jak monitor komputerowy. Został on ustandaryzowany przez Video Electronics Standards Association (VESA).

Przy definiowaniu DisplayPort pojawia się jedno pytanie: Jaka jest różnica między DisplayPort a HDMI? W artykule przygotowanym dla serwisu PCWorld.com, który pomaga konsumentom poruszać się w ekosystemie komputerów PC, Michael Brown i Jon L. Jacobi próbują udzielić odpowiedzi. Zauważają oni, że "HDMI i DisplayPort robią te same rzeczy, ale w bardzo różny sposób, a ponadto posiadają cechy unikalne dla każdego z nich".

Według Browna i Jacobiego, HDMI różni się od DisplayPort. Obsługuje funkcję CEC (Consumer Electronics Control) do kontrolowania całego ustawienia A/V Ponadto kabel HDMI umożliwia przesyłanie informacji o sieci Ethernet Port DisplayPort obsługuje również protokół CES za pośrednictwem kanału pomocniczego Ta funkcja nie jest często używana, ponieważ port DisplayPort nie jest jeszcze powszechnie używany w dziedzinie elektroniki użytkowej

Załóżmy, że planujesz zainwestować w wysokiej klasy monitor z najnowszymi innowacjami W takim przypadku można również rozważyć zakup kabla DisplayPort Ta technologia jest obecnie zintegrowana z kartą graficzną komputera 

Jak wybrać odpowiedni kabel

Wyświetlanie różnych standardów i różne kształty i rozmiary kabli Jakie czynniki będziesz brać pod uwagę, kiedy zdecydujesz, które są dla ciebie najlepsze

Standardach wyświetlania-Zastanów się nad twoim sprzętem

Najlepsze jest to, że większość urządzeń ma więcej niż jeden rodzaj wyświetlania przewodów wejściowych Oznacza to, że nie trzeba się martwić o konkretne kable, których używasz W tym przypadku można wybrać wszystko, co można znaleźć

Sprawdź urządzenia i monitory, które chcesz podłączyć Na przykład, jeśli urządzenie lub monitor obsługuje tylko złącze VGA lub DVI, konieczne może być użycie adaptera do korzystania z kabla HDMI na urządzeniu

Biorąc pod uwagę konkretne potrzeby

Jeśli potrzebujesz konkretnych potrzeb, takich jak wyższe wyjście, jednoczesne wysyłanie wideo i dźwięku lub wyświetlanie wyższej rozdzielczości, masz więcej do zrobienia

Jeśli chcesz jednocześnie przesyłać wideo i dźwięk, wybierz złącze HDMI Najlepsze rozwiązanie dla nowoczesnych komputerów PC i telewizorów Wybierz DisplayPort, aby zapewnić sygnały audio i wideo o wyższej rozdzielczości W przypadku starszych, tradycyjnych połączeń wideo użyj złącza VGA

Szukając najlepszego kabla spełniającego potrzeby, należy pamiętać, że nowe technologie są często zgodne ze starymi technologiami Jednak stare technologie nie zawsze są zgodne z nowymi technologiami