Blog  /  Złącze bazy danych — wszystko, co musisz wiedzieć

Złącze bazy danych — wszystko, co musisz wiedzieć

Złącze bazy danych-Czy wiesz, że nadal używasz złącza DB lub złącza D-Ultra Small Form Factor w różnych urządzeniach i aplikacjach Mają różne kształty, wielkości i nogi, które dostosowują się do różnych urządzeń Czy wiesz, jaki typ złącza DB jest potrzebny dla twojego projektu

W tym artykule omówimy wszystkie informacje o złączach DB Po zakończeniu tego podręcznika zostaniesz ekspertem od złączy DB i będziesz w stanie podejmować mądre decyzje

Złącze bazy danych-Rozdział pierwszy Połączenia baz danych

Złącze bazy danych 1

Co to jest złącze D-Sub

Złącze DB lub D-sub jest złączem elektrycznym Ich celem jest ustanowienie połączenia między dwoma punktami w celu ułatwienia przekazywania informacji lub władzy który został opracowany w 1952 roku, a potem pojawił się w popularności

Nazwa złącza pochodzi z metalowej osłony w kształcie D wokół sworznia Podczas wprowadzania złącze DB jest najmniejszym z wszystkich złączy Mogą pełnić rolę złączy wielodostępnych, a najbardziej znaną aplikacją może być łącze szeregowe RS-232

Złącze D-sub jest używane przez długi czas w przypadku połączeń szeregowych w komputerze Nadal można znaleźć warianty złącza DB na wielu komputerach używanych dzisiaj

Złącza DB mają dwa lub więcej rzędów połączeń równoległych Wtyczka publiczna zawiera rzędy gniazd, natomiast wtyczka macierzysta z rzędami otworów Liczba styków zazwyczaj oznacza złącze Na przykład złącze DB 25 ma 25 styków, a DB 9 ma 9 pinów

To jest nagranie wideo, w jaki sposób podłączyć złącze DB

W następnym rozdziale omówimy zastosowania złączy DB

Złącze bazy danych-Rozdział drugi Zastosowanie złącza DB

Złącze bazy danych 2

Złącza DB są szeroko stosowane w różnych urządzeniach elektronicznych Złącza są często używane do tworzenia komunikacji między różnymi urządzeniami, takimi jak drukarki i monitory Są one również przeznaczone dla kontrolerów wideo i gier Poniżej przedstawiono kilka specyficznych zastosowań złącza DB

Kategoria: Złącze bazy danych-Systemy biurowe

Złącze DB było kiedyś standardowym przewodnikiem dla urządzeń elektronicznych, takich jak komputery i urządzenia peryferyjne Za pomocą interfejsu DB można podłączyć mysz, klawiaturę, monitor, wyjście wideo i podobne urządzenia do komputera 

Inną popularną aplikacją dla złączy DB jest podłączenie drukarki do komputera Na przykład złącze DB 25 jest przydatne podczas nawiązywania połączeń z portami równoległymi i szeregowymi

Kategoria: Przygotowania medyczne

Złącze DB nadaje się idealnie do korzystania z urządzeń medycznych, które wymagają wysokiej dokładności i wysokiej wydajności Złącza DB używane w elektronice medycznej muszą być niezawodne i spełniać wymagania elektryczne i mechaniczne

Niektóre urządzenia medyczne, które zależą od złączy DB, obejmują komputerowy tomografię komputerową, urządzenia obrazujące, systemy połączeń pielęgniarek, urządzenia MRI itp Można je również wykorzystać w różnych systemach badań przesiewowych, leczenia i diagnostycznych opartych na czujnikach

Komunikacja danych

Złącze DB ułatwia komunikację danych między różnymi urządzeniami Najczęściej stosowane są komunikacje szeregowe oparte na RS-232, takie jak wymiana danych między komputerem a drukarką

Złącze DB służy również do łączenia się z modemem w celu przesyłania danych między komputerem a modemem Niektóre sieci komputerowe i sieci Token Ring zależą również od złączy DB 

Przygotowania do prowadzenia działalności

Urządzenia komercyjne obejmują komputery, urządzenia komunikacyjne i inne systemy przeznaczone dla biznesu Wiesz już, że możesz używać złączy DB do modemów, komputerów, drukarek, urządzeń sieciowych i innych.

Niektóre systemy kontroli i nadzoru bezpieczeństwa biznesu również wykorzystują złącza DB.

Złącze bazy danych-Komunikacja mobilna

Czasami można również użyć złączy DB w komunikacji mobilnej dla protokołów szeregowych i równoległych.  Złącza oferują maksymalną długość kabla i odpowiednią prędkość niezbędną do komunikacji mobilnej. Czasami są one również wykorzystywane w starszym sprzęcie, który ma długą żywotność.

Kable używane w sieciach komórkowych również są wyposażone w złącza DB. 

Elektronika użytkowa

W elektronice użytkowej można spotkać złącza DB w różnych formach. Są one używane jako wtyczki kabli zasilających do różnych urządzeń i używane do ustanowienia połączenia między urządzeniami. Sprzęt wideo, taki jak telewizory, komputery stacjonarne, drukarki, kontrolery gier i inne potrzebują złączy DB do funkcjonowania.

Złącze bazy danych 3

Tekst - wykorzystanie gniazda wtykowego DB Connector

W następnym rozdziale omówimy różne rodzaje złączy DB.

Rozdział 3: Złącze bazy danych-Rodzaje złącza DB

Możesz znaleźć różne typy złącza DB, aby dopasować je do różnych zastosowań. Istnieją złącza DB 9, DB 15, DB 25, DB 37 i DB 50, które występują w standardowej gęstości. Z drugiej strony, DB 15, DB 26, DB 44, DB 62 i DB 78 złącze są o wysokiej gęstości.

Gęstość odnosi się do odstępu między pinami złącza DB. Normalna gęstość złącza DB mają odstępy między pinami 2,76 mm, podczas gdy wysokiej gęstości złącze pochodzą z odstępem 2,3 mm między pinami. Można również znaleźć złącza DB o standardowej gęstości.

Mamy zamiar zbadać różne rodzaje złącza DB o standardowej gęstości w naszym poście.

1. Złącze DB 9

Złącza DB 9 lub DE 9 były powszechnie stosowane w portach szeregowych lub portach COM1 starszych komputerów. Złącza posiadają łącznie 9 pinów ułożonych w dwóch rzędach. Górny rząd męskiego końca zawiera pięć pinów, podczas gdy dolny rząd ma cztery piny. Złącze żeńskie posiada dziewięć otworów i łączy się z portami urządzeń.

Złącza DB9 były szeroko stosowane, gdy porty szeregowe były standardem w komputerach. Złącza działają w standardzie interfejsu szeregowego EIA/TIA 232. Złącze DB 9 były powszechne dla urządzeń peryferyjnych, takich jak mysz, klawiatura i joystick. Można je również znaleźć na zespołach kabli DB 9 używanych do łączenia danych.

Obecne konfiguracje, takie jak USB, PS/2 i FireWire zastąpiły standard DB 9. Nadal jednak można używać złączy DB 9 w aplikacjach opartych na komunikacji szeregowej. Adaptery Token Ring również wykorzystują złącze DB.

Złącza DB 9 oferują najmniejsze wymiary spośród wszystkich złączy DB.

Złącze bazy danych 4

Tekst - Używanie złącza DB 9

2. Złącze bazy danych-Złącze DB 15

DB 15 jest częścią grupy miniaturowych złączy D-sub i jest używane w komputerach i urządzeniach komunikacyjnych. Złącze DB 15 obejmuje zarówno złącze DA 15 jak i DE 15.

Złącza DA 15 mają większą obudowę, a piny rozmieszczone w dwóch rzędach. Górny rząd posiada osiem pinów, natomiast dolny rząd posiada siedem pinów. DA 15 jest złączem męskim i łączy się z portami żeńskimi urządzenia.

Złącza DE 15 są mniejsze w porównaniu do złączy DA 15 i mają trzy rzędy pinów, z pięcioma pinami w każdym rzędzie. Nie należy mylić złączy DE 15 ze złączami HD 15, które również mają trzy rzędy pinów.

Złącze DB 15 było używane do portów gier w komputerze, kart dźwiękowych i starszych kart sieciowych AUI. Starsze monitory Mac również wykorzystywały złącza DB 15, ale zostały one wycofane. Złącze DB 15 jest również znane jako Game Port ze względu na jego zastosowanie w kontrolerach gier wideo i joystickach.

Innym powszechnym zastosowaniem złącza DB 15 były połączenia VGA. Można je znaleźć w komputerach i laptopach z systemem Windows, starszych monitorach CRT i projektorach. 

Złącze bazy danych 5

Tekst - Używanie złącza DB 15

3. Złącze DB 25

DB 25 jest analogową 25-pinową wersją wtyczki z rodziny złącz DB.  Piny są rozmieszczone w dwóch rzędach po 13 pinów (górny rząd) i 12 pinów (dolny rząd). Można również znaleźć żeńskie złącze DB 25 wyposażone w otwory w miejscu pinów.

DB 25 był głównie używany do połączeń portów równoległych. Niektóre wspólne aplikacje obejmują szeregowy RS-232 i SCSI aplikacji dla komputerów. DB 25 złącze jest również znany jako IEEE-1284 Type-A Connector, jeśli używasz ich do aplikacji równoległych.

W starszych systemach będzie można również znaleźć żeńskie porty równoległe DB 25. Czasami męski port DB 25 może również zastąpić port DB 9. Starsze komputery Apple wykorzystywały złącze DB 25 do urządzeń SCSI i innych kart rozszerzeń.

Złącza DB 25 są również znane jako porty Printer, ponieważ wcześniej były używane do podłączania drukarek. Połączenia szeregowe, które zależą od transmisji danych poprzez standard RS-232 również korzystają z pomocy złączy DB 25. DB 25 umożliwia asynchroniczną transmisję danych dla połączeń szeregowych wykorzystujących standard RS-232. 

Tekst - Wykorzystanie złącza DB 25

4. Złącze bazy danych-Złącze DB 37

Złącze DB 37 posiada 37 pinów rozłożonych w dwóch rzędach. Górny rząd ma 19 pinów, natomiast dolny rząd ma 18 pinów. Złącze DB 37 było używane przez komponenty sieciowe Cisco, które opierają się na standardzie komunikacji szeregowej RS-449. Urządzenia sieciowe takie jak SMC i Nortel mogą również korzystać z tych złączy.

Złącze DB 37 jest również powszechne w różnych modelach czujników, anten satelitarnych, przełączników, sprzętu wideo, systemów kontroli i systemów bezpieczeństwa. Co ciekawe, DB 37 złącze nie były bardzo powszechne w głównym nurcie elektroniki. Można je było znaleźć w bardzo niewielu komputerach, chociaż czasami były używane w tylnych panelach płyty PC.

Tekst - Używanie złącza DB 37

5. Złącze DB 50

Złącze DB 50 posiada 50 pinów ułożonych w dwóch lub trzech rzędach. Dwurzędowe złącze DB 50 ma 25 pinów rozłożonych w dwóch rzędach. W przypadku trzyrzędowego DB 50, górny rząd zawiera 17 pinów; środkowy rząd ma 16 pinów, a dolny rząd zawiera 17 pinów.

Złącze DB 50 jest tym, czego używasz do starszych połączeń SCSI.  Można je również znaleźć w aplikacjach czujników i sterowania, gdzie trzeba przesłać wiele zestawów sygnałów przez jeden kabel.

Tekst - Używanie złącza DB 50

Teraz wiesz o różnych typach złącza DB i ich zastosowaniach. Następnie przejdziemy do różnic pomiędzy złączem, wtyczką i gniazdem w następnym rozdziale.

Rozdział 4: Różnica pomiędzy złączem, wtyczką i jackiem

Wiele osób często jest zdezorientowanych, gdy pytasz ich o złącza, wtyczki lub gniazda. Te trzy elementy są różne i nie są takie same. Aby dać Ci jasny obraz, omówimy różnice pomiędzy złączem, wtyczką i gniazdem.

Złącze bazy danych-Co to jest wtyczka?

Termin wtyczka oznacza część kabla lub drutu, który podłączasz do portu. Wtyczka jest częścią łączącą, i podłączasz ją do portu lub gniazda.

Najczęstszym przykładem wtyczki jest wtyczka zasilania.  Ma ona wtyczkę na końcu kabla, aby podłączyć się do źródła zasilania, najczęściej gniazda ściennego. Na przewodach zasilających do komputerów można znaleźć męskie wtyczki, które można zaczepić o gniazdo ścienne. Żeńska końcówka wtyczki trafia do urządzenia takiego jak procesor, drukarka czy monitory.

Tekst - Używanie wtyczki kabla zasilającego drukarki

Co to jest wtyczka?

Jack to gniazdo lub otwory w urządzeniach, w które wkłada się wtyczkę lub karty w przypadku komputerów. Na przykład, jednym z najczęstszych typów gniazda jest gniazdo audio, które można znaleźć w laptopach i komputerach. 

Gniazda umożliwiają podłączanie zgodnych wtyczek i kabli do gniazd lub gniazd Inne przykłady gniazd to wejście dźwiękowe lub wyjście dźwiękowe, wejście liniowe i wyjście liniowe, gniazda mikrofonowe itd

Złącze bazy danych-Co to jest złącze

Złącza są również wtyczkami lub gniazdami o unikatowych możliwościach podłączonymi do portu Krawędź różnych kart używanych w komputerze, takich jak karty graficzne, jest również nazywana złączami Złącze karty komputerowej można podłączyć do gniazda na płycie głównej

W kablu znajdują się również złącza, które są podłączone do jednego końca portu urządzenia Na przykład kabel drukarki USB ma złącze szeregowe lub równoległe podłączone do drukarki

Można łatwo rozróżnić złącza, gniazda i wtyczki za pomocą fizycznych środków, takich jak wizualna obserwacja Ich aplikacje mogą być również używane do rozróżniania składników

Na koniec

Złącza DB są nadal szeroko stosowane w wielu urządzeniach elektronicznych i sprzętowych Jeśli masz projekt złącza DB, możemy ci pomóc Więcej informacji na temat złączy DB można znaleźć od nas i wybrać odpowiednie złącza dla projektu Tworzymy wysokiej jakości złącza, które pozwalają oszczędzać czas i pieniądze dzięki temu, że twój projekt odniesie sukces

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami od razu