Blog  /  Złącze elektryczne – wszystko, co musisz wiedzieć

Złącze elektryczne – wszystko, co musisz wiedzieć

Złącze elektryczne-Zazwyczaj nigdy nie dajemy złącza elektrycznego drugą myśl. Siedzą na końcu produktu, a my przeważnie ignorujemy ich znaczenie.

Sprzęt elektroniczny nie będzie działał bez złączy elektrycznych! Musisz liczyć się z kilkoma czynnikami przy wyborze złącza - jaki będzie czynnik kosztów? Gdzie będą używane złącza? Jaki powinien być rozstaw i liczba pinów?

Z pewnością, jest wiele rzeczy do przetworzenia. Aby pomóc Ci, mamy zamiar podjąć dogłębne spojrzenie na złączach elektrycznych w tym artykule. Pod koniec przewodnika będziesz wiedział wszystko, czego potrzebujesz, aby podjąć świadomą decyzję i wybrać najlepszy produkt. 

Rozdział 1: Złącze elektryczne - Czym jest złącze.

Złącze elektryczne 1

Złącza elektryczne pozwalają łączyć różne elementy obwodu elektrycznego, takie jak druty i kable. Złącza tworzą ciągłą ścieżkę dla prądu elektrycznego do przepływu przez połączenie lub obwód.

Złącza mogą być wyposażone w męskie wtyczki końcowe lub żeńskie gniazda końcowe. Możesz połączyć je razem, aby utworzyć tymczasowe lub stałe połączenie w zależności od potrzeb.

Złącza elektryczne ułatwiają produkcję, montaż i instalację urządzeń elektrycznych poprzez zmniejszenie pracy, czasu i wysiłku. Złącza elektryczne są szeroko stosowane w urządzeniach elektronicznych, sprzętu gospodarstwa domowego, telekomunikacji, maszyn przemysłowych, komputerów i samochodów.

Oto film o tym, jak bloki złączy pracy -.

Złącze elektryczne - Podstawowy skład

Złącza elektryczne składają się głównie z dwóch części - obudowa i terminal.

Obudowa:

Obudowa jest obudową, która zawiera terminale. Obudowa stabilizuje połączenie i utrzymuje kontakty elektryczne bezpieczne od zagrożeń środowiskowych i zwarć.

Ogólnie rzecz biorąc, producenci używają formowanego plastiku do obudowy, ale można również użyć innych materiałów izolacyjnych, takich jak ceramika.

Zariski:

Terminale odnoszą się do pinów na złączu, które ustanawiają połączenie elektryczne. Terminale są wykonane głównie z metali, ale można również użyć innych materiałów przewodzących, takich jak krzem lub węgla.

Złącze elektryczne - Cechy złączy

Będziesz potrzebować złączy z różnych funkcji dla niektórych konkretnych zastosowań. Oto kilka ważnych cech -

Złącze elektryczne 2

Złącze z klutzes:

Złącza z kluczem mogą być podłączone tylko wtedy, gdy są w odpowiedniej orientacji. Projekt pomaga połączyć się w odpowiednim kierunku, zapobiegając uszkodzeniu pinów.

Złącze elektryczne - Lock Connector:

Zablokowane złącza są wyposażone w mechanizm blokujący, który utrzymuje złącza w miejscu. Zapobiegają one przypadkowemu rozłączeniu się złączy podczas ruchów lub wibracji.

Sealed Connector:

Uszczelnione złącza są używane do zastosowań, które muszą wytrzymać wodę i ciśnienie wody. Mogą być używane pod wodą do pewnych głębokości.

Złącze elektryczne - Waterproof Connector:

Jak sama nazwa wskazuje, złącza te są odporne na zachlapanie wodą lub wilgoć. Ale nie można ich używać pod wodą.

Moisture-Proof/Oil-Proof Connector:

Złącza są zaprojektowane tak, aby chronić połączenia przed uszkodzeniem przez olej lub wilgoć.

Filter Connector:

Złącza filtrów chronią połączenie elektryczne przed zakłócającymi sygnałami elektrycznymi, takimi jak zakłócenia elektromagnetyczne (EMI) lub zakłócenia częstotliwości radiowej (RFI).

Złącze elektryczne - Złącze ekranowane:

Złącza ekranowane chronią okablowanie i komponenty przed wyładowaniami elektrostatycznymi.

Złącze elektryczne 3

Teraz przyjrzymy się różnym typom złączy. 

Rozdział 2: Złącze elektryczne-Typy złączy

Złącza elektryczne występują we wszystkich rozmiarach i kształtach. Można podzielić poszczególne złącza na różne typy w oparciu o poziomy, zastosowanie i charakter zacisków.

Złącze elektryczne - Poziom złącza

Złącza elektryczne mogą być podzielone na jedną lub więcej kategorii, znanych jako poziomy w sferze zawodowej. Poziomy zostały przedstawione przez różne firmy z wytycznymi National Electrical Distributors Association (NEDA). Poziomy obejmują.

Poziom "przewód-płyta" lub poziom "podzespół-podzespół".

 Box-to-box lub poziom wejścia/wyjścia

 Układ scalony lub poziom "chip-to-package".

 Poziom "IC package" lub "package-to-board".

 Poziom płyty PC do płyty

Główne type złączy

Omówmy niektóre z głównych typów złączy w oparciu o zastosowanie.

1. Złącze elektryczne - złącza audio i wideo

Złącza audio łączą kable ze sprzętem audio w celu przenoszenia sygnałów elektronicznych. Można ich użyć do podłączenia telefonów, mikrofonów i głośników. Złącza wideo tworzą połączenia przenoszące analogowe lub cyfrowe sygnały wideo. Można ich użyć na końcu kabli, do podłączenia urządzeń elektronicznych i innych urządzeń z wejściem lub wyjściem wideo.

Złącza posiadają męską lub żeńską wtyczkę z ekranowanymi przewodami.

Złącze elektryczne 4

2. Złącze elektryczne - Automotive Electrical Connectors

Złącza są integralną częścią nowoczesnych samochodów wykorzystujących mikroprocesory i rozległe okablowanie. Złącza umożliwiają połączenia z różnymi interfejsami wymaganymi do prawidłowego funkcjonowania samochodu. Wiele systemów pojazdu, takich jak czujniki, elektryczne okna, drzwi i system zapłonu, potrzebują electric connectors.Automotive złącza mogą być różnych typów, takich jak złącza zasilania, złącza audio, złącza grupy B, złącza grupy C i złącza grupy D.

Złącze elektryczne 5

3. Board Mount Connectors

Złącza montowane na tablicy są również znane jako złącza płytek drukowanych i używane do łączenia elementów na płycie komputerowej. Złącza są osadzone na płytach, i można je dostosować do różnych zastosowań.

Złącza montowane na płytach korzystają z pomocy pinów, aby ustanowić połączenie między płytami. Możesz również użyć ich do podłączenia przewodów USB lub audio do tablicy.

4. Złącze elektryczne - Złącza Board to Board

Złącza Board to Board są idealne do łączenia płytek drukowanych lub PCB. Każdy terminal złącza łączy się z oddzielnymi płytkami drukowanymi, tworząc ciągłe połączenie. 

Największą zaletą złączy board to board jest to, że nie trzeba używać przewodów. Złącza są zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego i mają metalowe piny lub złącza.

5. Złącza okrągłe

Okrągłe złącza pochodzą z wielopinowymi złączami i mają zastosowanie do zewnętrznych interfejsów. Złącza są przydatne do przesyłania danych, transmisji sygnałów elektrycznych i przekaźników mocy do urządzeń.

Złącza okrągłe są również nazywane złączem zasilania i sterowania, ponieważ mogą przenosić sygnały mieszane. W zastosowaniach przemysłowych, obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego lub metalu i spełniają potrzeby niezawodnego i bezpiecznego połączenia.

6. Złącze elektryczne - Złącza koncentryczne

Złącza koncentryczne lub coax są używane do przesyłania sygnałów o częstotliwości radiowej (RF) dla aplikacji CATV. Złącza mają izolowany przewodzący przewód wewnętrzny pokryty przewodnikiem ekranującym. Na wierzchu można znaleźć kolejną warstwę izolacyjną lub ochronną.

Złącza koncentryczne są przeznaczone do przenoszenia ogromnej ilości informacji. Są one również powszechnymi złączami stosowanymi w większości domowych instalacji wideo.

Złącze elektryczne 6

7. Złącza DIN

Złącza DIN są zgodne ze standardami opracowanymi przez Niemiecką Organizację Normalizacji (DIN) Złącza DIN są często używane w różnych aplikacjach, takich jak sieć, mikrofon, dźwięk, wideo, dane i telefon

Złącza DIN mogą być zarówno męskie, jak i żeńskie, które mogą przesyłać sygnały o wysokiej częstotliwości za pośrednictwem wielu styków Komputery używają również złączy DIN do podłączania mikroprocesorów i pamięci RAM

8. Połączenia baz danych

Oficjalną nazwą złącza DB jest złącze D-Ultra Small, które służy do korzystania z aplikacji do danych, komputerów i audio/ wideo Nazwa pochodzi z kształtu" D" złącza, w którym znajdują się dwa rzędy spinaczy Złącza DB, takie jak DB9 i DB25, można znaleźć w połączeniach portu szeregowego i równoległego komputera

Złącze DB może również mieć śrubę skrzydłową, która przytrzymuje swoje położenie

9. Złącze elektryczne - Połączenia krawędziowe

Złącze krawędzi lub złącze karty krawędziowej tworzy zewnętrzne połączenie elektryczne poprzez dopasowanie jednego lub dwustronnego PCB Są one wbudowane w płytkę drukowaną i spełniają standardowe specyfikacje zasilania, takie jak wymagania dotyczące zasilania, położenie styku i poziom napięcia

Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, a styki są wykonane z metalu i pokryte metalową powłoką w celu zwiększenia przewodności przewodzącej

10. Zespoły połączeń obwodów zintegrowanych

Złącze IC ustanawia połączenie między półprzewodnikiem PCB a mikroelektronicznym Urządzenie zamyka przerwę między dwoma przewodnikami, umożliwiając przenoszenie prądu lub fali światłowodowej między przewodnikami Opakowany na metalowym chipie jest układ scalony (IC) z metalową lub plastikową obudową

Interfejs IC jest ważną częścią wielu systemów elektronicznych

11. Złącze elektryczne - Połączenia zasilania urządzeń i komputerów

Przyrządy i złącza zasilania komputera podłączają zasilacze SMPS do różnych urządzeń, takich jak dyski twarde, napędy CD i DVD, akcesoria chłodzące, takie jak wentylatory i chłodzące ciepło

Złącza wykorzystują plastikową obudowę z czterema przewodami, które przesyłają odpowiednio zasilacze o mocy 5V i 12V oraz dwa uziemione korki Zwykle mają różne właściwości, w zależności od zastosowań

12. Medyczne połączenia elektroniczne

Elektroniczne złącza medyczne są używane w przychodniach, szpitalach i innych placówkach medycznych do korzystania z różnych urządzeń medycznych Mogą być oparte na różnych typach zastosowań, w tym na złączach kołowych, koncentrycznych, mikrozłączach i ciężkich złączach prostokątnych

Złącza medyczne mogą być męskie lub żeńskie

13. Połączenia radiowe i mikrofalowe

Złącza radiowe i mikrofalowe umożliwiają podłączenie końca kabla do urządzeń wykorzystujących częstotliwość radiową lub mikrofalową Złącza służą do transmisji energii elektromagnetycznej i sygnałów RF w przypadku transmisji bezprzewodowej lub komunikacji

Złącza są również często używane w systemach transmisyjnych, które umożliwiają podłączanie i odłączanie podzespołów systemowych

14. Kategoria: Połączenia słoneczne

Złącza słoneczne są powszechne w systemach słonecznych Złącza tworzą połączenia między modułami słonecznymi i tworzą kompletne systemy elektryczne dla twojego hotelu

Złącze MC4 (wielodotykowe, 4 mm) pasuje do większości modeli ogniw słonecznych Głowa mężczyzny i kobieta mogą łatwo połączyć się ręcznie, chociaż potrzebujesz narzędzia do ich oddzielenia

15. Złącze elektryczne - Połączenie zaworu elektromagnetycznego

Złącze zaworu elektromagnetycznego służy do tworzenia połączeń między przełącznikiem ciśnienia a zaworem elektromagnetycznym Zawory te mogą być również używane jako przyjazne dla środowiska skrzynki połączeń i mogą działać przy napięciu prądu zmiennego lub prądu stałego Skrzynka bezpieczeństwa może działać z przełącznikiem ciśnienia lub zaworem elektromagnetycznym

Złącza zaworów elektromagnetycznych mają różne standardowe specyfikacje i opcje funkcji.

16. Bloki zaciskowe

Bloki zaciskowe małe izolowane bloki, które łączą dwa lub więcej przewodów. Złącza zaciskowe można wykorzystać do mocowania lub zakończenia przewodów, są one dostarczane z wieloma pojedynczymi zaciskami. Listwy zaciskowe są często używane do mocowania przewodów do ziemi lub podłączania przełączników do sieci.

Można kupić listwy zaciskowe z różną liczbą zacisków i rozmiarami przewodów.

17. Złącze elektryczne - Złącza USB

Do złączy USB można podłączyć urządzenia korzystające z portów standardu Universal Serial Bus (USB). USB charakteryzuje się wysoką prędkością transferu danych, wynoszącą 12 Mb/s w wersji 1.1. Różne urządzenia komputerowe i peryferyjne wykorzystują złącza USB do łączenia się z komputerem, potrzebują ich nawet ładowarki do smartfonów.

Złącza USB są dostępne w kategoriach USB-A, USB-B, UBS-C i mini/mikro. USB posiada funkcję hot plugging oraz plug-and-play.

18. Złącza Wire to Board

Złącza Wire to board to złącza połączone z przewodami, które łączą płytki PCB. Zaciski są umieszczone w indywidualnych obudowach, aby ustanowić łączność między obwodami. Złącza posiadają technologię blokowania, aby zabezpieczyć je w miejscu.

Można znaleźć szeroką gamę przewodów do złączy płytowych, w tym złącza FFC, złącza IDC i złącza RMC. Złącza FFC są idealne do łączenia pęku przewodów do przenoszenia danych z tablicy do tablicy lub z jednej części tablicy do drugiej

19. Złącza Wire to Wire

Dwa złącza zakończone przewodem mogą być połączone za pomocą złącz wire to wire. Mogą one służyć jako złącza elektryczne, złącza elektroniczne lub złącza komputerowe. Męskie złącza wire to wire plugs into the female wire to connectors to form a connection.

Rozdział 3: Złącze elektryczne - Materiał złącza.

Elektroniczne lub elektryczne złącza składają się z materiałów izolacyjnych i przewodników. Wspólne materiały używane do produkcji złączy obejmują plastik i metal, choć można również użyć innych materiałów. Materiał przewodzący ma znaczenie, ponieważ wpływa na kontakty elektryczne, takie jak wytrzymałość mechaniczna, przewodność, sprężystość i formowalność.

Niektóre wspólne materiały zaciskowe, których można użyć to -

Mosiądz

Mosiądz jest najtańszym metalem, którego można użyć pod względem wagi. Ogólnie rzecz biorąc, zawartość cynku w mosiądzu może wynosić od 5% do 40% w zależności od zastosowania. Mosiądz oferuje znaczną wytrzymałość, dobrą wiosnę i odpowiednie właściwości elektryczne.

Złącza mosiężne są głównie używane do terminali KK.

Złącze elektryczne - Brąz fosforowy

Brąz fosforowy jest twardy i oferuje zwiększoną wytrzymałość w porównaniu do mosiądzu. Pochodzi z imponującą przewodność i doskonałą odporność na zmęczenie. Brąz fosforowy ma również doskonałą elastyczność, co czyni go odpowiednim do stosowania w elektrycznych sprężyn kontaktowych.

Miedź below

Miedź berylowa jest najlepszym rodzajem stopu miedzi dla zacisków sprężynowych. Zawiera około 0,5% do 3% berylu z innymi elementami. Stop ten oferuje wysoką wytrzymałość i jest tańszy niż fosforobrąz.

Złącze elektryczne - Stop o wysokiej zawartości miedzi

Stopy o wysokiej zawartości miedzi zawierają wysoki procent miedzi (ponad 96%) i są odpowiednie do wymagających zastosowań. Stopy te mają wysoką wytrzymałość w połączeniu z doskonałymi właściwościami termicznymi i elektrycznymi. Można je również stosować w wysokich temperaturach, ponieważ nie miękną łatwo.

Stopy o wysokiej zawartości miedzi są najczęściej używane w zastosowaniach motoryzacyjnych.

W następnym rozdziale zajmiemy się rozważaniami przy wyborze złączy elektronicznych.

Rozdział 4: Czynniki do rozważenia przy zakupie złącza elektrycznego

Musisz rozważyć wiele czynników, aby wybrać odpowiednie złącze dla swojej aplikacji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów złączek, dlatego upewnij się, że wybierasz mądrze. Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę-.

Koszt

Koszt jest zwykle ważnym czynnikiem dla wielu inżynierów i producentów. W końcu chcesz mieć to, co najlepsze w najniższej możliwej cenie, prawda?

Nawet jeśli jest to Twój cel, nie popełniaj błędu wybierając złącza na podstawie tylko kosztów. Możesz skończyć z tanimi produktami, które nie wykonują swojej pracy i prowadzą do niepowodzenia twojego projektu.

Więc zawsze szukaj jakości i spróbuj znaleźć równowagę z kosztem, aby cieszyć się maksymalną opłacalnością.

Złącze elektryczne - Środowisko

Środowisko, w którym będziesz używać złączy jest również kluczowe. Czy złącza będą używane na gołej ziemi lub w wodzie? Lub w łodzi? Czy złącza spotkają się z ekstremalną pogodą? Czy projekt będzie obejmował wibracje i wstrząsy?

Wybierz najlepsze złącza w oparciu o środowisko użytkowania. Powinieneś wybrać złącza z uszczelnieniem środowiskowym, jeśli potrzebujesz ochrony przed pyłem, oparami, płynami lub gazami palnymi.

Określ poziom bezpieczeństwa, którego wymagasz, a następnie wybierz złącza. Należy również pamiętać o zakresie temperatur pracy podczas dokonywania wyboru.

Typ sygnału

Będziesz musiał wybrać złącza na podstawie sygnału, który przesyłają. Sygnały mogą być analogowe, cyfrowe, lub kombinacja obu. Jeśli sygnał jest analogowy, to jaka jest jego częstotliwość? Czy dotyczy to audio lub RF? Jaka jest szybkość bitowa lub prędkość zegara dla sygnałów analogowych?

Rodzaj sygnału decyduje o rodzaju złącza, pinout i okablowania trzeba.Pamiętaj, że nie można używać niektórych kombinacji sygnałów w tym samym złączu. Trzeba będzie wziąć pod uwagę odstępy i pełzanie dla pinów wysokiego napięcia. Możesz również wybrać niestandardowe rozwiązanie oparte na unikalnych potrzebach i specyfikacji projektu.

Poziom mocy

Poziom prądu przechodzącego przez złącze będzie również wpływać na wybór. Dla ścieżek o wysokim natężeniu prądu, będziesz potrzebował wielu większych i grubszych pinów. Jeśli masz do czynienia z wysokim napięciem, a następnie przejdź do złącza z większą izolacją. W przypadku pinów o wysokim napięciu, może być również konieczne uwzględnienie odstępów i pełzania.

Złącze elektryczne - wytrzymałość

Częstotliwość twoich terminali określa wytrzymałość złączy, których potrzebujesz. Czy terminal będzie często podłączany i odłączany? Wybierz złącze o odpowiedniej wytrzymałości na podstawie swojej aplikacji.

Wniosek

Złącze elektryczne jest ważne dla sprawnego działania każdego sprzętu elektronicznego. Zawsze mądrze jest iść na niezawodne i jakościowe terminale, które zapewniają sukces Twojego projektu. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać więcej informacji na temat złączy elektrycznych i niestandardowych rozwiązań.