Blog  /  Attiny85: Zrozumienie konfiguracji pinów i funkcji

Attiny85: Zrozumienie konfiguracji pinów i funkcji

Attiny85 jest pojedynczym układem scalonym o wysokiej wydajności, ale zużywającym mało energii. Urządzenie jest oparte na zaawansowanej architekturze RISC. Ten mikrokontroler attiny85 jest typowy ze względu na swoje niewielkie rozmiary i piękne funkcje.

W tym artykule omówiono konfigurację pinów, zastosowania i funkcje Attiny85.

Spis treści

1. Co to jest attiny85?

2. Konfiguracja pinów attiny85.

3. Cechy Attiny85.

4. Jak używać attiny85?

5. Zastosowania attiny85.

Podsumowanie

1. Co to jest attiny85?

Attiny85 jest 8-stykowym mikrokontrolerem. To urządzenie elektryczne jest dostępne w dwóch opakowaniach. Zasadniczo jego działanie polega na łączeniu i sterowaniu różnymi czujnikami i urządzeniami. Ponadto urządzenie to jest wydajne, ponieważ charakteryzuje się niskim poborem mocy.

Mikrokontroler attiny85 jest wyposażony w licznik czasu watchdog. Timer watchdog jest funkcją bezpieczeństwa, która działa w systemach wbudowanych i zautomatyzowanych. Dlatego mikrokontroler ten jest bardzo niezawodny w nowoczesnych projektach.

Attiny85

(mikrokontroler komputerowy).

2. Konfiguracja pinów Attiny85.

                       (Schemat pinów układu Attiny85)

 Wejście zasilania.

Urządzenie ma w sumie 8 pinów. Spośród tych pinów tylko dwa są pinami zasilania: VCC i GND. VCC służy do podłączania zasilania, natomiast GND jest wspólną masą. Odpowiednio piny 4 i 8 to VCC i GND.

 Oscylator/ zegar.

Mikrokontroler jest wyposażony w wewnętrzny oscylator o częstotliwości 8 mHz. Jednakże, przy tej częstotliwości zegara, attiny85 może rozszerzyć częstotliwość wewnętrznego zegara do 20mHz. Aby osiągnąć tę właściwość, musisz podłączyć wewnętrzny zegar do pinu 2 (PB3) i pinu 3 (PB4). Ponadto, pin PB3 to XTAL1/CLKI, a pin PB4 to XTAL2/CLKO.

 Wejście/wyjście cyfrowe.

Warto zauważyć, że każdy pin w tym urządzeniu, oprócz pinów zasilania, jest pinami wejścia/wyjścia. Należy jednak najpierw zaznaczyć w kodzie programu aplikacyjnego, który z pinów pełni daną funkcję. Piny I/O to pin5, pin6, pin7, pin2, pin3 i pin1. Piny te można również nazwać odpowiednio GPIO5, GPIO6, GPIO7, GPIO2, GPIO3 i GPIO1.

(układ komputerowy)

Przerwanie.

Gdy potrzebna jest uwaga mikrokontrolera, można użyć zewnętrznego przerwania. Aby zrealizować funkcję przerwania, należy zignorować każdą inną instrukcję. Dodatkowo możesz sterować zewnętrznym przerwaniem za pomocą dowolnego przycisku ręcznego lub wyjścia czujnika. Ponadto Attiny85 ma tylko jeden pin przerwania o nazwie INT0, reprezentowany przez pin 7.

 SPI

W komunikacji szeregowej mikrokontroler Attiny85 może współpracować z innymi urządzeniami za pomocą protokołu SPI. Jednak tylko jedno urządzenie może korzystać z protokołu SPI. Zdarza się to często, gdy mamy do czynienia z komunikacją danych SPI i musimy zaprogramować mikrokontroler. Piny SPI w tym mikrokontrolerze to pin5, pin6, pin7 i pin1. Podobnie należy określić te piny jako MOSI, MISO, SCK i DW.

Co najważniejsze, wszystkie cztery piny mają różne funkcje. Piny MOSI wysyłają dane ze sterownika, podczas gdy MISO odbiera wysyłane dane. SCK służy jako sygnał zegarowy. Podczas programowania rozpoczyna działanie przewód debugowania (DW).

 I²C

Odpowiednio SDA(dane) i SCL(zegar) to nazwy pinów I²C reprezentowanych przez pin 5 i pin 7. I²C jest protokołem komunikacyjnym. Innymi słowy, działa on wtedy, gdy pojedyncza linia odbiera wysyłane dane I², podczas gdy inna linia wysyła impuls zegarowy(C). Co ważne, funkcja ta utrzymuje synchronizację danych zgodnie z czasem.

 Timer.

Mikrokontroler ten posiada również dwa timery, których działanie polega na zliczaniu impulsów. Wewnętrzny zegar może obsługiwać zarówno timer 1, jak i timer 2. Zewnętrzny zegar może jednak korzystać tylko z timera 0. Pin 7 reprezentuje timer 0, określany również jako T0.

Komparator analogowy.

Attiny85 posiada wewnętrzny komparator analogowy, który może porównywać sygnały analogowe. Piny 5 i 7 są odpowiednio znane jako AIN0 i AIN1. Piny te są pinami komparatora analogowego.

Konwerter analogowo-cyfrowy.

Piny 1, 7, 3, 2 i 5, znane odpowiednio jako ADC0, ADC1, ADC2, ADC3 i Vref, są przetwornikami analogowo-cyfrowymi. Ponadto mikrokontroler attiny85 ma cztery analogowe kanały wejściowe. Przetwornik analogowo-cyfrowy przekształca każdy kanał wejściowy w 10-bitowe wyjście cyfrowe.

Reset.

Mikrokontrolery mają wewnętrzny i zewnętrzny pin resetujący. Dlatego akcję resetowania można wykonać albo z poziomu oprogramowania programisty, albo z poziomu zewnętrznej wtyczki.

Attiny85

(mikrokontroler ośmiopinowy).

3. Cechy Attiny85.

Urządzenie ma 8-bitową architekturę procesora RISC i 8k bajtów pamięci flash mikrokontrolera.

Po drugie, jest to urządzenie z ośmiopinowym interfejsem i częstotliwością pracy procesora w zakresie 0-20mHz.

Po trzecie, attiny85 posiada 2 kanały PWM, 4 kanały 10-bitowego przetwornika ADC, pojedynczy kanał I²C, przerwanie, komparator oraz kanał komunikacyjny SPI.

Dodatkowo, urządzenie charakteryzuje się zakresem napięć pracy 4,5V-5,5V oraz temperaturą pracy -55⁰C-+125⁰C.

Ponadto mikrokontroler może być zasilany prądem o maksymalnym natężeniu 40 mA przez piny wejściowe i 200 mA przez piny zasilające.

Wreszcie, attiny85 ma 256-bajtową pamięć SRAM i 512-bajtową pamięć EEROM, w której brakuje interfejsu UART, LAN, CAN i DAC.

(mikroprocesor z widocznymi kołami zębatymi).

4. Jak używać attiny85?

Każdy mikrokontroler wykonuje program aplikacyjny znajdujący się w jego pamięci. Dlatego, aby efektywnie wykorzystać mikrokontroler, należy napisać program, który mikrokontroler będzie pobierał ze swojej pamięci.

Bez tego programu mikrokontroler pozostanie uśpiony.

5. Zastosowania attiny85.

Możesz użyć attiny 85 w;

Układy interfejsów peryferyjnych.

Sterowniki.

Płytkach rozwojowych.

Przemysłowe systemy sterowania.

Systemy wbudowane, takie jak automaty sprzedające i ekspresy do kawy.

Mierniki i manipulatory sygnałów analogowych.

Układy SMPS i regulacji mocy.

Wyświetlacze.

Projekty hobbystyczne.

Attiny85

(Projekt elektroniczny typu "zrób to sam" z mikrokontrolerem i innymi elementami elektrycznymi).

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł w zapoznaniu się z mikrokontrolerem attiny85. Aby uzyskać więcej informacji na temat tego lub innych naszych artykułów, prosimy o kontakt.