Blog  /  RS232 VERTUS RS485: Co jest lepsze, RS232 lub RS485?

RS232 VERTUS RS485: Co jest lepsze, RS232 lub RS485?

Porównanie RS232 Versus RS485 nie jest nowe. Dlatego jest to stary konkurs, który był już na chwilę. I to dlatego, że RS232 i RS485 są jednym z pierwszych interfejsów szeregowych.

Niemniej jednak inżynierowie nadal ich używają dzisiaj. Dodatkowo przydają się do urządzeń pomiarowych i sterujących. Również te interfejsy są jednym z najłatwiejsze w użyciu i najtańsze.

Ale to nie wszystko.

Większość inżynierów trudno to zrozumieć różnicę. W rezultacie jest wiele zamieszania. Ale nie powinno być, zwłaszcza jeśli jesteś inżynierem PCB.

Dlatego stworzyliśmy ten artykuł, aby oczyścić powietrze. Chcemy również, aby nowy inżynierowie zapewnili różnicę między interfejsami z łatwością.

Jeśli więc jesteś gotowy dowiedzieć się o tych interfejsach, czytajcie.

1. Do czego służy RS232?

RS232, w telekomunikacji, oznacza zalecany standard 232. Stąd RS232 po raz pierwszy powstał w 1960 roku. Ponadto założyciele wymyślili go do przekazywania danych poprzez komunikację szeregową.

Poza tym to nie wszystko.

Oficjalnie interfejs pomaga zdefiniować sygnały łączące DTE i DCE. Tak więc, w tym przypadku DTE reprezentuje wyposażenie terminala danych. A DCE oznacza sprzęt do kończenia danych. Również inna nazwa DCE jest sprzęt do komunikacji danych. Dlatego też doskonały przykład, w którym takie powiązanie dzieje się w modemie.

Źródło - Wikipedia.

RS232 określa również standard dla pewnych czynników. Dlatego ustanawia czas sygnałów, cech elektrycznych i znaczenia sygnałów.

Plus, jest więcej.

RS232 definiuje pinout złączy i ich zakresu fizycznego.

Najnowszą wersją tego interfejsu jest TIA-232-F. Najpierw istniał również w 1997 roku. Ta aktualna wersja interfejsy między DCE a DTE. Plus, zatrudnia szeregową wymianę danych binarnych.

Obecnie widzimy standard RS232 w portach szeregowych PC. Krótko mówiąc, można znaleźć większość w urządzeniach komunikacyjnych przemysłowych.

W pewnym momencie RS232 była standardową funkcją dla większości komputerów. Następnie zobaczysz ich zastosowanie w portach szeregowych. Plus, producenci PC używali RS232 dla połączeń. Więc nie byli tylko dla modemów.

Poza tym niektórzy producenci PC wykorzystali je do myszy PC, drukarek itp. W skrócie można nawet zobaczyć je w zasilaczu PC. Ogólnie producenci komputera używali je w urządzeniach peryferyjnych.

Historia RS232 (jak to wszystko się rozpoczęło)

Stowarzyszenie przemysłu elektronicznego po raz pierwszy wprowadziło RS232 w 1960 roku. Tak więc, ciało dokonało RS232 "Zalecany standard".

Również pierwsze DTE były teletopewrowerami. A wtedy były one elektromechaniczne. Ponadto Dery Pioneer były modemami. Tak więc, gdy terminale elektroniczne były w modzie, zaprojektowali je do teletpewritrów. Dodatkowo były one zgodne z RS232.

Ale to nie wszystko.

Wtedy, projektanci używali standardu RS232 określane jako "dziwne". Czemu? To dlatego, że interfejs nie przewiduje potrzeby niektórych urządzeń. Dlatego też doskonały przykład urządzeń to drukarki, terminale POS itp.

Ponadto interfejs stanął w obliczu wspólnych wąskich wąskich. Dlatego te wąskie gardła sfrustrowali wtedy wielu projektantów. Więc jakie były te wąskie gardła? Na przykład, mieli niestandardową instalację obwodów w złączkach. Lub nawet źle ukończone lub nieprawidłowe sygnały sterujące.

Jakby to nie wystarczyło, brak przestrzegania standardów. Tak więc ten problem urodził skrzynki wybuchowe. W tej chwili widać również sprzęt testowy, pudełka klawowe itp.

Tak więc ich celem było pomóc inżynierom łączyć nierówny sprzęt. Na szczęście te nowe urządzenia pomogły w zbawieniu problemów.

W skrócie ogólny dygresję ze standardu było pomóc inżynierom robią jedno. I to było prowadzenie sygnałów w dolnym napięciu.

Źródło - Wikipedia.

Zakres standardu RS232

Standard RS232 został wprowadzony w 1969 roku przez EIA. W związku z tym ma cztery standardowe zasady, które są:

1. Po pierwsze, funkcje mechaniczne interfejsu, identyfikacja PIN. Poza tym są łącznymi złączy.

2. Po drugie, istnieją standardowe podzbiory obwodów interfejsu. Plus są przeznaczone dla konkretnych aplikacji telekomunikacyjnych.

3. Po trzecie, obsługuje każdy obwód w złączu interfejsu.

4. Wreszcie istnieją cechy sygnału elektrycznego. I są one czasowe, szybkość sygnalizacji, szybkość sygnałów.

Więc oto kicker.

Standard nie definiuje kilku elementów. Tak więc te elementy są kodówami znakowymi, takimi jak EBCDIC, ASCII itp. I nie pokazuje protokołów wyszukiwania błędów. Ponadto istnieją niezdefiniowane elementy, takie jak kadrowanie znaków i przekazanie zamówienia bitów.

2. Jaki jest interfejs RS485?

Znany również jako TIA-485 (-a), RS485 jest standardem. Dlatego definiuje cechy elektryczne odbiorników i kierowców. Dodatkowo jest to przydatne w systemach komunikacji szeregowej.

Ponadto ma elektryczną sygnalizację, która obsługuje dwa systemy. Dlatego te konkretne systemy są wielopunktowe i zrównoważone.

Połączenie trójprzewodowe RS458

Połączenie trójprzewodowe RS458

Źródło - Wikipedia.

Również Tia i EIA są organami odpowiedzialnymi za istnienie standardu. Dodatkowo inżynierowie używają go, ponieważ działa dobrze w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, standardowe funkcje dobrze na duże odległości. Po drugie, działa doskonale w elektrycznie hałaśliwym obszarach.

Ale to nie wszystko.

Wiele odbiorników dobrze działają z interfejsem RS485. I to dlatego, że są one połączone w magistrali multidrop i liniowej sieci.

W związku z tym funkcje te sprawiają, że RS485 są idealne do systemów sterowania przemysłowymi.

Ponadto RS485 działa dobrze w przystępnych sieciach lokalnych. Dlatego inżynierowie stosują podobną różnicową sygnalizację ponad RS422 (skrętką).

Ale oto kicker.

Interfejs RS485 korzysta z trójstopniowej logiki. Plus, pozwala na dezaktywowanie poszczególnych nadajników. Ten system logiczny umożliwia RS485 do korzystania z liniowych topologii magistrali. I działa tylko z dwoma przewodami.

Ponadto sprzęt znajdujący się w zestawie przewodów RS485 to węzły. Ponadto niektórzy inżynierowie znają węzły, urządzenia lub stacje RS485.

Krótko mówiąc, idealny układ węzłów jest punkt-punkt. Dodatkowo węzły te (Multidropped) mogą być linią lub autobusem. Dlatego węzły nie są gwiazdami ani pierścieniami. Stąd gwiazda i ring topologie nie są idealne. I to dlatego, że ma odbicia sygnału. Ma też ekstremalne impedancje zakończenia.

3. Jaka jest różnica między RS232 a RS485?

Teraz dostaliśmy duże pytanie. Co dokładnie sprawia, że ​​RS232 różni się od RS485?

Ułatwimy ci łatwe dla ciebie. Dlatego zaczniemy od kluczowych funkcji.

3.1 RS485 VS. RS232: Kluczowe cechy

3.2 Główne różnice między RS232 a RS485

Są następujące:

3.2.1 Maksymalny zakres operacji

Maksymalna gama operacji dla RS232 wynosi 50 stóp. Poza tym długość jest rozszerzana przy niskich stawkach transmisji danych. I jest 4000Fet dla RS485.

3.2.2 Liczba odbiorników i nadajników

RS232 jest idealny do łączenia dwóch urządzeń. Ale RS485 łączy 32 urządzenia.

3.2.3 Utyczny i elektryczny szum

RS232 jest zbyt kruche i umożliwia uszkodzenie danych. W przeciwieństwie do konta RS485 bez uszkodzenia danych. I to dlatego, że ma bardziej rozszerzoną zdolność przesyłania danych.

3.2.4 Prędkość danych

RS232 ma prędkość transmisji danych 1 Mb / s do 50 stóp. Ale dane transfery RS485 przy 10 Mb / s w maksymalnej odległości 4000 stóp.

4. RS232 VERTUS RS485: Zalety i wady

Bez wątpienia, jeśli chodzi o interfejsy szeregowe, RS485 i RS232 są standardowe. Ale interfejsy seryjne powinny być w stanie określić trzy rzeczy. Trzy rzeczy są czasami, transmisja poziomów logicznych i szybkości transmisji danych.

Podobnie jak większość urządzeń, każdy z tych protokołów ma swoje korzyści i wady.

Urządzenia RS232.

Plusy

1. Terminal RS232 jest dość przystępny.

2. Terminal obsługuje wiele kompatybilnych spacjonarnych urządzeń. I wszystko dzięki prostotom terminalu. Plus, RS232 jest przydatny do połączenia punkt-punkt. Doskonałym przykładem jest połączenie między urządzeniami DCE a DTE.

3. Jeśli chodzi o duże odległości, RS232 obsługuje około 50 stóp. Ale ta odległość ma zastosowanie do niskich stawek transmisji. Ponadto urządzenie ma możliwości połączenia błędów.

4. RS232 ma +/- 5 woltów lub wyższych. W rezultacie urządzenie jest odporne na hałas.

5. Adaptery lub konwertery do konwersji RS232 do Ethernet / RS485 / USB itp. Są łatwe do znalezienia.

6. Jego tryb działania jest pełny dupleks.

Cons

1. Protokół ma niezrównoważoną transmisję.

2. RS232 działa najlepiej dla komunikacji systemowej do systemu. Tak więc nie jest idealny do chip do komunikacji urządzeń czujników. Lub nawet dla komunikacji chip-to-chips.

3. Na dużych odległościach RS232 może obsługiwać tylko mniejszą prędkość. Jeśli chcesz, aby uzyskać wyższą stawkę, możesz uzyskać tylko na krótkich dystansach.

4. Zwykle urządzenie RS232 wymaga oddzielnego układu nadawczo-odbiorczego. W związku z tym dodaje koszt do systemu.

5. RS232 nie jest dobrą opcją dla pojedynczego Master-wiele konfiguracji slave. Zamiast tego dotyczy tylko trybu jednoksiężniczego i pojedynczego slave.

6. Zużycie mocy RS232 ma tendencję do zwiększenia.

7. RS232 ma niską przepustowość.

RS485.

Plusy

1. W odległości około 1200 metrów RS485 obsługuje maksymalną prędkość transmisji 100 kb / s. I jest to wynik jego sygnalizacji różnicowej.

2. Jeśli czytelnicy lub kontrolery komunikują się na tej samej linii danych, czas odpowiedzi jest krótki.

3. Kiedy porównujesz RS485 do I

4. Interfejs jest odporny na hałas. I to ze względu na jego sygnalizację różnicową.

5. Ma zrównoważoną linię transmisji. W rezultacie RS435 obsługuje wielokrotne stacje

6. Można podłączyć tak wiele urządzeń do RS485. Na przykład można podłączyć 32 urządzenia. I możesz to osiągnąć za pomocą rezystancji wejściowej 12kΩ.

7. Dzięki RS485 możesz międzywojować wiele odbiorników w tej samej sieci. Nadajniki nie zostały również pominięte.

Cons

1. Za pomocą interfejsu RS485 nie można używać zwykłych kabli. Więc musisz zdecydować się na specjalne kable.

2. Protokół nie może przenieść dużej ilości danych o prędkości około 115,2 Kb / s. I dlatego, że urządzenie traci dane w tak wysokiej stawce. Jest więc idealny do przesyłania danych przy 56.2kbps. Ale przeniesienie trwa dłużej.

3. Potrzebuje około czterech przewodów do trybu Multidrop. I w przeciwieństwie do RS232, który wymaga tylko dwóch przewodów do metody point-to-punkt.

4. Nie jest łatwo utworzyć kopię zapasową systemu za pomocą RS485.

5. Możesz używać tylko jednego węzła do przesyłania danych na raz.

6. Tryb transmisji protokołu jest pół dupleksu.

5. RS232 VERTUS RS485: Przykłady urządzeń używających RS232 i RS485

Czas kopać w urządzenia, które używają każdej z protokołów. W końcu jesteś już zaznajomiony z plusami i wadami RS232 i RS485.

Urządzenia RS232.

D-subminiature.

Znany również jako D-SUB, nazwa urządzenia pochodzi z jego kształtu. Ma dwa lub więcej równoległych rzędów gniazd otaczających metalową osłonę w kształcie litery D.

Złącze męskie D9

Złącze męskie D9

Źródło - Wikipedia.

13W D Złącze męskie

13W D Złącze męskie

Źródło - Wikipedia.

Metalowa tarcza zapewnia prawidłową orientację. I zapewnia wsparcie mechaniczne. Ponadto osłona może osłaniać przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Złącza na tym urządzeniu mają płeć. Złącza żeńskie to styki gniazda. W przeciwieństwie do tego, złącza męskie są częściami z stykami PIN.

Na złączkach montowanych na panelu znajdują się śruby 4-40 jack. I akceptują śruby na pokrywie złącza końcowego kabla. Ponadto okładka złącza końcowego kabla pomaga zablokować złącza razem.

PCI Express.

PCI Express z portem RS23

PCI Express z portem RS23

Źródło - Wikipedia.

To urządzenie komunikuje się przez link. A link odnosi się do komunikacji point-to-punktowej. Poza tym można znaleźć to między dwoma portami PCI Express. W końcu pozwala im otrzymywać zwykłe żądania PCI. Ponadto link może mieć jeden lub więcej pasów ruchu.

Jeśli ma jeden pas, to obwodowa niska prędkość. Dobrym przykładem jest karta Wi-Fi 802.11. Adapter graficzny jest przykładem szybkiego obwodu obwodowego z 16-lane.

Urządzenia RS485.

Gaj

Gaj

Źródło - Wikipedia.

The Grove jest łatwym dołączonym urządzeniem. To pozwala na podłączenie i odtwarzanie. Dodatkowo możesz nawet użyć go do Connect Arduino.

Przemysłowy USB.

Źródło - nasienie

Ten USB jest wyposażony w oryginalny FT232RL wewnątrz. Posiada również pewne obwody ochronne. Przykładami obwodów ochronnych są diody TVS, odporne na błyskawicę itp.

Małe urządzenie jest stosunkowo łatwe w użyciu. Dodatkowo, pozwala na automatyczne naderygodne. I ma szybkie funkcje bezpieczeństwa, komunikacji i stabilność. Więc najlepiej jest dla aplikacji o wysokich potrzebach komunikacyjnych.

Zamykanie słów

RS232 VS RS485: Który jest dla Ciebie najlepszy? Cóż, wszystko zależy od twojego projektu i potrzeb.

Jeśli chcesz, aby proste rozwiązanie do łączenia dwóch urządzeń na niewielkiej odległości, RS232 jest idealne.

Poza tym, jeśli wolisz rozwiązanie, które wiąże się z maksymalnie odbiornikami w sieci, zdecyduj się na RS485. Które z protokołów planujesz używać? Czy masz pytania dotyczące dowolnego urządzenia? Zapraszamy do dotarcia do nas.