Blog  /  Interfejs LCD: Najlepszy przewodnik

Interfejs LCD: Najlepszy przewodnik

Czy kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie, co to jest LCD? Nie martw się, jesteśmy tutaj dla Ciebie. Dlatego, jak w każdym gadżecie wyświetlacza, wyświetlacz ciekłokrystaliczny współrzędne z mikroprocesorem lub mikrokontrolerem. MCPU i MCU wysyłają jasność, którą powinien uzyskać każdy piksel. Tworzy wymagany kolor piksela dla ekranu LCD.

Jednak tryb komunikacji między MPU / MCU i segmentu LCD jest znany jako interfejs. Omówimy więcej interfejsu LCD w tym przewodniku.

Co to jest interfejs LCD?

Interfejs LCD jest łącznikiem między modułem wyświetlacza płaskoekranowego a procesorem multimedialnym. W związku z tym interfejs może być oddzielony lub wbudowany jako część struktury na chipie. Ponadto aplikacja tworzy obraz, a następnie ekran wyświetla go za pomocą interfejsu LCD dla użytkownika.

Typy interfejsów LCD

cables

Istnieje kilka typów interfejsów wyświetlacza ciekłokrystalicznego. Poniżej znajduje się punkt kulminacyjny niektórych typów.

Szeregowy interfejs peryferyjny (SPI)

spi

Szeregowy interfejs peryferyjny to magistrala danych z kilkoma liniami dla danych. Dokładnie harmonizuje dwa końce transmisji danych. W związku z tym zegar sygnału obraca się, wskazując, kiedy próbki bitów danych w wierszu.

Na przykład za każdym razem, gdy zmiana występuje w wizualizacji, jest ona znana jako krawędź. W związku z tym zmiana może być wzrost napięcia lub spadek w tym samym.

Poza tym szeregowy interfejs peryferyjny ma inny komponent znany jako slave select (SS) lub chip select. Za pomocą SS jest wybudzenie urządzenia peryferyjnego w celu odbierania lub wysyłania danych. Na przykład, ponieważ SPI może obsługiwać kilka urządzeń peryferyjnych, SS może wybudować poszczególne urządzenia peryferyjne zamiast wszystkich. Na koniec można użyć spi w grafice, znak, cyfry i małych monitorów LCD TFT. Umożliwia proste połączenie, niedrogi sprzęt i szybsze prędkości niż w sci.

Interfejs międzykomunikowy (I²C)

i2c

Jest to kolejny interfejs szeregowy w monitorach LCD, który przypomina SPI z slave, funkcje zegara i master. I²C nie integruje linii SS jak w SPI. W związku z tym proces znany jako adresowanie jest niezbędna przy wyborze slave do komunikowania się. Ramka sygnału jest wysyłana na magistrali danych, aby rozwiązać określony element podrzędny po pierwszym bitie. Niemniej jednak sygnał wyjściowy dociera do każdego niewolnika podłączonego, chociaż komunikat otrzyma tylko urządzenie podrzędne z odpowiednim adresem do sygnału.

Ponadto istnieje odczyt lub zapis bit na ramce adresu wskazujący, kiedy wzorzec powinien wysyłać lub odbierać dane z urządzenia podrzędnego.

Interfejs równoległy MCU

Interfejs MCU jest niezbędny, ponieważ może zapisywać i odczytywać dane przechowywane w wewnętrznym buggerze ramek lub pamięci masowej gadżetu. W związku z tym, jeśli chcesz przechowywać obrazy do wykorzystania w przyszłości, MCU jest najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

Ponadto w interfejsie równoległym MCU dla wyświetlaczy ciekłokrystalicznych sygnały danych są przesyłane za pośrednictwem pasów danych na 18-bitowych, 16-bitowych, 9-bitowych lub 8-bitowych kanałach danych. Poza tym interfejs MCU jest prosty, chociaż wymaga wyświetlania pamięci RAM dla jego funkcjonalności pamięci. Można go również używać w graficznych monitorach LCD, monitorach LCD postaci i małych monitorach LCD TFT.

Interfejs LCD dla dużego wyświetlacza LCD.

Interfejs LVDS

LVDS jest skrótem od Low-Voltage Differential Signaling. Ten typ interfejsu jest niezbędny jako uzupełnienie dużych monitorów LCD i urządzeń peryferyjnych, które wymagają wysokiej przepustowości, takich jak grafika HD i szybka liczba klatek na sekundę. Dlatego jest to dobry wybór ze względu na szybką transmisję danych przy jednoczesnym zużyciu niskiego napięcia. Jeden z przewodów interfejsu LVDS przenosi dokładną odwrotność swojego towarzysza. Dodatkowo ładunek elektryczny z jednego przewodu jest prawidłowo zamaskowany przez drugi przewód, zmniejszając zakłócenia w pobliskim systemie bezprzewodowym. Na koniec obwód sprawdza zmienność napięcia między dwoma przewodami.

Plusy

 • Obsługuje mniejsze wahania napięcia
 • Posiada zdolność blokowania szumów
 • Ma niską emisję zakłóceń elektromagnetycznych w porównaniu z innymi interfejsami
 • Jego produkcja nie wymaga zewnętrznego uprzedzeń
 • Obsługuje sygnały zegarowe, danych i sterowania
 • Najlepiej nadaje się do dużych wyświetlaczy

Minusy

 • Jest to kosztowne
 • Działa tylko ze skręconym
 • Ma zmniejszoną wydajność jittera

Interfejs RGB

Funkcje interfejsu Red Green i Blue (RGB) mają być łączone z kolorowymi wyświetlaczami. Przesyła 8 bitów danych dla każdego z kolorów w każdym oscylacji zegara. W związku z tym oznacza to, że istnieją 24 bity danych wysyłanych dla każdego oscylacji zegara.

Plusy

 • Przyjazny dla kieszeni dzięki udoskonaleniu technologii
 • Zapewnia optymalną wydajność
 • Ma duże możliwości przepustowości
 • Działa dobrze z dużymi wyświetlaczami

Minusy

 • Wymaga drogich złączy i dużych pin nieruchomości
 • Powoduje hałas elektryczny, który wpływa na systemy bezprzewodowe

Interfejs EDP

Obecnie musisz zaobserwować poprawę pod względem wydajności, ponieważ urządzenia elektroniczne stają się mniejsze i łatwe w użyciu. W związku z tym doprowadziło to do wprowadzenia wbudowanego portu wyświetlania. Interfejs łączy urządzenie wideo z urządzeniem wyświetlającym i przenosi usb, audio i inne formularze danych. Co więcej, ten port wyświetlacza oferuje wydajny zewnętrzny interfejs A/V, dzięki czemu rozdzielczość wyświetlacza 4K jest wysoka. Dodatkowo, motywem rozwoju tego interfejsu jest kilka wymagań obliczeniowych. Przede wszystkim głównym wymogiem jest integracja sprzętu.

Plusy

 • Ma niską EMI, co zmniejsza potrzebę wielkogabarytowych
 • Zapewnia wyższą rozdzielczość, liczbę klatek na sekundę i głębię kolorów
 • Wymaga kilku połączeń w porównaniu z interfejsami LVDS
 • Są mniejsze niż podobne typy

Minusy

 • Jest to kosztowne

Interfejs mobilnego procesora przemysłowego -interfejs MIPI

Jest to nowy rozwój technologii z sojuszu MIPI. Mobilny interfejs procesora przemysłowego stał się preferowaną opcją dla programistów mobilnych. Ten interfejs używa tej samej sygnalizacji, co w LVDS. Wykorzystuje parę zegarów i 1-8 pasów danych. Interfejs procesora mobilnego obsługuje złożone reguły, które umożliwiają tryby o niskim połączeniu i dużej szybkości. Ponadto odczytuje dane pochodzące z wyświetlacza z niskimi szybkościami.

Plusy

 • Współpracuje z wieloma wyświetlaczami kamery
 • Posiada możliwość korekcji błędów
 • Obsługuje różne strumienie pikseli
 • Wykorzystuje niską moc
 • Wymaga niskich kosztów wdrożenia

Minusy

 • Jest to złożone
 • Działa głównie na ekranach wielkości telefonu komórkowego
 • Wymaga specjalnej deski do szybkiej transmisji

Porównanie wszystkich interfejsów

Poniższa tabela przedstawia porównanie powyższych typów interfejsów LCD.

Technologynumber of PinsMaximum BandwidthApplicationsClock
SPI615MB/secSmall displays on MCU’s9bits/10 clocks
I2C5450KB/sec or 2MB/secSmall displays on PC’s and PC peripheralsN/A
RGB30 for 8 bits/color24 bits X 50MHz = 1.5Gb/SecLarger displays50MHz
LVDS4, 6, or 8 pairs; 8, 12, or 16 + Clock Pair + grounds +3 = 258 x 300MHz x 2 = 2.4 GB/sec; Up to 3.4GB/secLarger displays, harsh environments300MHz
MIPI4 or 8 pairs +clock pair, 10 or 184 x 2 GB/sec = 8GB/secCell phonesN/A

 konkluzja

Wybierając odpowiedni interfejs wyświetlania dla urządzenia, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. W związku z tym, wymaga wiedzieć, jak podłączyć wyświetlacz do systemu elektronicznego. Niemniej jednak, byłoby najlepiej, jeśli wybierzesz odpowiedni interfejs dla wyświetlacza. Ponadto należy wziąć pod uwagę ilość przesyłanych danych i częstotliwość odświeżania, jaką wymaga system.

Wreszcie, ułatwiliśmy, ponieważ daliśmy Ci wszystkie szczegóły na każdym interfejsie wyświetlacza, w tym plusy i minusy. Dlatego, po przejściu przez nasz przewodnik, nigdy nie będziesz miał problemów przy dokonywaniu wyboru.