Blog  /  5 Podstawowa znajomość mikrokontrolera MSP430 Musisz wiedzieć

5 Podstawowa znajomość mikrokontrolera MSP430 Musisz wiedzieć

Możemy używać mikrokontrolerów w prawie wszystkich urządzeniach elektronicznych. Możesz je znaleźć w robotach, pojazdach, maszynach biurowych, urządzeniom medycznym, automatach i transceerów radiowych mobilnych, aby wspomnieć, ale kilka. Na przykład w samochodach mikrokontrolery zarządzają podstawowymi rolami ECU, takimi jak hamowanie, okna zasilające, fotele, reflektory i tylne światła.

Istnieją różne rodzaje mikrokontrolerów od 8051 mikrokontrolerów do mikrokontrolerów AVR do mikrokontrolerów MSP (procesor Mieszany Sygnał). Dziś jednak skoncentrujemy się na mikrokontrolerach MSP, mikrokontrolerów MSP430 do specyficznego.

Ten artykuł podkreśla podstawy mikrokontrolerów MSP430 wyjaśniające sprawy związane z jego pinoutami, funkcjami, aplikacjami, elementami i sposobem, w jaki działają. Ważne jest jednak, że mikrokontrolery MSP430 wymagają drukowanych płytek drukowanych do lepszej funkcjonalności.

MSP430 Pinout.

W elektronice złącze, które podłącza się do złącza żeńskiego. Mikrokontrolery MSP430 zawierają krótkie i sztywne szpilki włożone przez otwory w PCB, umożliwiając bezpieczne połączenia.

Mikrokontroler MSP430 ma 20 głównych pinoutów. Wszystkie te pinouts odgrywają swoją rolę, aby zapewnić lepszą funkcjonalność mikrokontrolera. Na przykład, PIN 2 jest sworzniem napięcia zasilającego, podczas gdy PIN 8 jest ogólnego przeznaczenia cyfrowy kod pinowy / wyjściowy.

Bez pinoutów mikrokontroler nie działa prawidłowo. Szpilki nieco działają jako most, z pewnymi graniem więcej niż jedną funkcją. Istnieją trochę mikrokontrolerów z ponad 50 pinami, choć MSP430 mają 20 głównych. Niektóre działają jako wejścia, podczas gdy inne działają jako wyjścia.

MSP430 Pinout

Funkcje MSP430.

Mikrokontrolery MSP430 mają kilka funkcji Warto zauważyć. Po pierwsze, MSP430 jest przyjazny dla C-Complir, co oznacza, że ​​może przetwarzać instrukcje lub inne informacje w określony sposób, przekształcając je w "Kodeks". Po drugie, MSP430 jest architekturą RISC, co oznacza, że ​​wykorzystuje minimalny i wygodny zestaw instrukcji w przeciwieństwie do bardziej skomplikowanych.

Po trzecie, mikroprocesory MSP430 wykorzystują niską moc, w przeciwieństwie do innych odpowiedników. Posiada przycisk resetowania brownout i timer Watchdog. Może również skutecznie obudzić się z trybu gotowości w mniej niż pięciu mikrosekundach. Po czwarte, są doskonałe do zwiększonej wydajności. Mają elastyczny system cynkowania, do 25 MHz i do 1 MB adresowania pamięci liniowej.

Wreszcie, jest wyposażony w inne zaawansowane funkcje, takie jak interfejs LCD i wielokanałowy DMA, aby wspierać ruch danych w trybie gotowości. Inne obejmują więcej opcji projektowych, takich jak RF, USB i szyfrowanie.

cpu

Zastosowania mikrokontrolerów MSP430

Mikrokontrolery MSP430 znajdują wiele zastosowań w wielu branżach i zastosowaniach. Obszary, w których te mikrokontrolery są najczęściej używane, obejmują domy, robotykę przedsiębiorstw, automatykę budynkową, inteligentną energię, motoryzację, produkcję i wdrażanie Internetu rzeczy.

Pojedynczym specyficznym zastosowaniem mikrokontrolerów MSP430 jest ich zastosowanie jako cyfrowych procesorów sygnałowych. Częściej przychodzące sygnały analogowe mają określony poziom szumu. Szum oznacza pewne niejednoznaczne wartości, które trudno jest natychmiast przetłumaczyć na standardowe wartości liczbowe. Ale mikrokontroler MSP430 może przesiewać przychodzący dźwięk, aby usunąć wychodzące sygnały cyfrowe.

MSP430 ułatwia również sprawną pracę kilku systemów elektromechanicznych, które można znaleźć w codziennym sprzęcie convenience. Niektóre z nich obejmują między innymi urządzenia takie jak lodówki, piekarniki, tostery, breloki, urządzenia mobilne, telewizory, faksy i drukarki.

Bardziej wyrafinowany sprzęt, taki jak roboty, statki kosmiczne, pojazdy, statki oceaniczne i urządzenia medyczne, opiera się na mikrokontrolerach MSP430 w celu uzyskania lepszej funkcjonalności. Należy jednak pamiętać, że bez wbudowanych w nie płytek drukowanych mikrokontrolery MSP430 nie będą działać prawidłowo. Inne obszary zastosowań obejmują:

1. Stosowany w urządzeniach pomiarowych i przenośnych urządzeniach testowych

2. Stosowany w sieciach pomiarowych i infrastrukturze sieciowej

Elementy mikrokontrolera MSP430

Na uwagę warto zwrócić uwagę na kilka elementów mikrokontrolera MSP430. Niektóre z podstawowych elementów znajdujących się w mikrokontrolerze MSP430 obejmują:

1. Płytka drukowana - Płytka drukowana lub płytka drukowana, w skrócie, jest prawdopodobnie jednym z podstawowych elementów, które znajdziesz na płytce drukowanej. Płytka drukowana mechanicznie podtrzymuje i elektrycznie łączy wszystkie elementy elektryczne. Robi to za pomocą ścieżek, śladów sygnału lub ścieżek przewodzących.

2. Pamięć - Mikroprocesor MSP430 ma również układ pamięci. Układ pamięci do przechowywania danych odbierających przez procesor. Następnie wykorzystuje te informacje, aby skutecznie reagować na instrukcje. Są tu dwa główne układy pamięci. Istnieje pamięć programowa używana do przechowywania informacji długoterminowych i pamięć danych używana do przechowywania danych tymczasowych.

3. Urządzenia peryferyjne wejścia i wyjścia - Urządzenia peryferyjne wejścia i wyjścia działają jak mostek, który łączy procesory ze światem zewnętrznym. Porty wejściowe odbierają informacje przed wysłaniem ich do przetworzenia w postaci danych binarnych. Po otrzymaniu danych procesor przekazuje niezbędne instrukcje do wykonania zadania.

Płytka drukowana, układy pamięci oraz urządzenia wejściowe i wyjściowe definiują elementy mikroprocesorów MSP430. Istnieją jednak inne komponenty często zawarte w mikroprocesorze MSP430. Inne komponenty pomocnicze w mikroprocesorze MSP430 obejmują:

1. Przetwornik cyfrowo-analogowy

2. Magistrala systemowa – przewód łączący wszystkie części mikrokontrolera

3. Port szeregowy - Działa jak porty wejściowe i wyjściowe, umożliwiając mikrokontrolerowi skuteczne łączenie się z komponentami zewnętrznymi.

4. Przetwornik analogowo-cyfrowy

counter

Jak działają mikrokontrolery MSP430

Wiele osób ze sprzętem, który ma w sobie mikrokontrolery, ma zero pomysłów na to, jak działają. Mimo to ci, których maszyny mają mikrokontrolery MSP430, mają niewiele informacji na temat ich działania. W tym momencie dowiesz się, jak działają mikrokontrolery MSP430.

Mikrokontroler MSP430 osadzony w systemie, cel kontroli pewności określonej funkcji urządzenia. Mikroprocesor osiąga tę funkcję poprzez skuteczne tłumaczenie danych otrzymanych z jego wejściowych lub wyjściowych urządzeń peryferyjnych przy użyciu jego centralnego procesora.

Dane tymczasowe lub inne informacje, które otrzymuje mikrokontroler MSP430 zostaje zapisany w pamięci danych. Tutaj procesor dostaje się do niego dostęp, a następnie wykorzystuje instrukcje, aby rozszyfrować, a następnie wykonać dane przychodzące. Następnie wykorzystuje swoje wejścia lub wyjściowe urządzenia peryferyjne w komunikacji i uchwalaniu odpowiedniego polecenia.

Ważne do zapamiętania jest to, że pojedyncze urządzenie może mieć w nich kilka mikrokontrolerów. Na przykład pojazd może mieć kilka mikrokontrolerów zadaniowych z kontrolowaniem różnych indywidualnych funkcji. Można znaleźć mikrokontrolery MSP430 do układu hamulcowego przeciw blokadu, sterowania zawieszenia lub kontroli trakcji.

Wszystkie mikrokontrolery tutaj komunikują się razem, aby wykonać odpowiednie funkcje. Istnieją niektóre, które mogą wchodzić w interakcje z innymi mikrokontrolerami, podczas gdy inni mogą komunikować się z złożonymi systemami w samochodzie, takim jak komputer centralny znaleziony w pojeździe.

Streszczenie

Jak wspomniano nieco wcześniej, z płytami drukowanymi, oczekuj słabej funkcjonalności mikrokontrolera MSP430. Podczas produkcji mikrokontrolerów MSP 430 należy zastosować użycie PCB w pewnym momencie.

Czy jesteś producentem na rynku wysokiej jakości drukowanej WellPCB. Mamy najlepsze deski wokół, które mają na celu zagwarantowanie lepszej funkcjonalności mikrokontrolera dla osób wiekowych.

Od dziesięcioleci dostarczamy wysokiej jakości płyty do producentów mikrokontrolerów. Nasze deski są trwałe, wykonane z odpowiednich materiałów i gwarantowane oferowanie lepszej funkcjonalności. Zadzwoń do nas już dziś, aby uzyskać darmowy cytat na następny projekt.