Blog  /  Typy złączy PCB:Best lista co powinieneś Kown w 2020 roku

Typy złączy PCB:Best lista co powinieneś Kown w 2020 roku

Prawie wszystkie urządzenia elektryczne, które używamy dzisiaj mają PCB. Nazywamy to również płytki drukowane, co pomaga połączyć PCB Connector Types między różnymi częściami na płycie. Niektóre urządzenia wymagają więcej niż jednej płytki PCB. Takie urządzenie będzie potrzebować szeregu urządzeń do ustanowienia połączenia na płycie.

Printed Circuit Boards domy PCB złącza. To pomaga przenieść sygnały z jednego PCB do drugiego. Producenci używają go również do przenoszenia mocy z jednego PCB w obrębie jednostki.

Złącza płyt PCB istnieją w dwóch szerokich kategoriach: Wire-to-board i board-to-board. Typy złączy PCB pozwalają na elastyczność w projektowaniu, ponieważ producenci mogą budować mniejsze podsystemy. Dzięki temu użytkownicy mogą łączyć różne części.

To pozwala producentom spełniać potrzeby projektowe i wymagania klientów. Dzięki temu przyszłe aktualizacje lub naprawy nie będą stanowiły żadnego problemu.

Oto film, który pokazuje różne rodzaje złączy do PCB.

Typy złączy PCB

Mamy niezliczoną ilość urządzeń elektronicznych, które wykorzystują złącza płyt PCB. W rezultacie, projekt musi pasować do typu, wielkości i funkcji. Z tym, istnieje wiele typów złączy PCB dostępne.

Przewód do płyty złącza

Jest to typ złącza PCB, który łączy przewód z płytką drukowaną. Urządzenie sprawia, że łatwo jest mieć połączenia między obwodami.

Złącza płytka-płytka

Złącza Board-to-board pozwalają producentom na połączenie PCB bez przewodu. To połączenie pozwala na połączenie sygnału pomiędzy dwoma płytkami drukowanymi. Może to być stałe połączenie, które będzie wymagało podejścia "dopasuj i zapomnij". Urządzenie łączy dwie płytki PCB za pomocą pinów i gniazd.

Męskie złącza PCB / Głowice szpilek

Znane również jako pin headers, są to po prostu rząd pinów z różnymi odstępami. Odstępy mogą wynosić 0,1, 0,2, 0,197 cala.

Złącza żeńskie PCB:

Nazywamy to również gniazdem lub gniazdami nagłówkowymi. Obejmuje męskie złącze ciasno, co tworzy przejście dla sygnału (zasilania lub danych).

Złącza płyty montażowej

Jest to szczególny rodzaj złącza PCB, które mogą łączyć się z innymi płytkami drukowanymi. To pomaga zwiększyć szybkość danych i zmniejszyć wzrost sygnału. Złącze płyty tylnej jest strukturą nośną, która umożliwia połączenie z innymi płytkami drukowanymi. Służy również jako płaszczyzna umożliwiająca użytkownikom integrację innych komponentów systemu, znanych jako płyty pochodne (daughterboard).

Złącze USB PCB

Jest to obecnie najbardziej rozpowszechniony typ złącza PCB. Nie jest to zaskakujące, ponieważ złącze USB znajduje zastosowanie w wielu urządzeniach, których używamy. Przykładem mogą być tablety, klawiatury. Smartfony, aparaty cyfrowe, myszy komputerowe i inne.

Wszystkie złącza USB mają co najmniej cztery punkty styku. Jeden z nich odbiera zasilanie, a jeden jest masą. Pozostałe dwa przesyłają i odbierają dane.

USB-A: Prawie każdy dzisiejszy komputer i urządzenie przenośne posiada żeńską końcówkę wersji USB typu A. Poza tym, żeński koniec jest gniazdem, podczas gdy męska część jest obecna w różnych urządzeniach. Przykładami takich akcesoriów są mysz, klawiatura, pamięć przenośna itp.

USB-B: USB typu B można znaleźć w standardowych urządzeniach elektronicznych, takich jak odtwarzacze muzyczne. W rodzinie USB, są one wytrzymałe, mocne i nieporęczne. Typ-B USB znajduje zastosowanie w urządzeniach, gdzie rozmiar nie jest problemem.

USB-Micro: jest to nowa wersja w rodzinie USB. Jest obecny w nowoczesnych telefonach, zewnętrznych dyskach twardych, tabletach, aparatach cyfrowych, itp. Podobnie jak inne typy USB, część męska łączy się z częścią żeńską.

USB-C: Złącze USB typu C jest również jednym z najnowszych wydań w rodzinie USB. Wyróżnia się kilkoma zaletami w stosunku do innych typów. Charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością, która pozwala na jednoczesne przesyłanie danych, wideo i zasilania. Ponadto USB typu C wyróżnia się jako unikalny typ USB z brakiem polaryzacji. To sprawia, że połączenia możliwe w każdej orientacji bez konieczności flip i flop.

Typy złączy PCB - Złącza RCA

Złącza RCA są obecne na rynku od prawie wieku. Przed nowym tysiącleciem, prawie wszystkie rodzaje urządzeń używają złączy RCA. Są to solidne złącza, które transmitują dźwięk stereo, kompozytowe i komponentowe wideo oraz audio S/PDIF. Stopniowo, złącza RCA stają się wymarłe, ponieważ trudno będzie natknąć się na kompatybilne urządzenie.

Typy złączy PCB - Złącza audio

Złącza występują w różnych rozmiarach. W rezultacie, rozmiar określa zastosowanie użycia. Z wynalezieniem technologii Bluetooth, jednak widzimy mniej złączy audio.

computer board

Mamy trzy rodzaje złączy audio:

Typy złączy PCB - ¼" (6.35mm)

Znajdziesz to głównie w instrumentach muzycznych, takich jak gitary (typ elektryczny) i wzmacniacze.

Typy złączy PCB-- ⅛" (3.5mm)

Jest to najbardziej powszechny typ złącza audio. Słuchawki wkładane do odtwarzaczy MP3, laptopów, komputerów PC i smartfonów używają złącza audio 3,5 mm.

Typy złączy PCB - 2.5mm

Wreszcie, mamy 2,5 mm złącze audio. To pozwala producentom mieć zarówno słuchawki i mikrofon w jednym gniazdku.

Typy złączy PCB - Złącze zasilania PCB

Podstawowym zadaniem złącza zasilania PCB jest przekazywanie mocy, nie filmów, nie audio. Zapewniają one zasilanie dla wszystkich urządzeń elektrycznych, co czyni je popularnymi w wielu urządzeniach dzisiaj. Również, moc PCB złącze przychodzi w wielu odmianach:

Typy złącza PCB - złącza baryłkowe

Chociaż baryłkę złącze zasilania jest stary, to jest dość wszechstronny. To czyni go znaleźć zastosowanie w wielu urządzeniach, których używamy dzisiaj. Można łatwo zidentyfikować baryłkę złącze z dużych skrzynek adapterów konwerterów (typ AC / DC). Co sprawia, że przewód baryłkę wyróżniać jest zdolność do przystosowania się do serii mocy znamionowych i popytu.

Oto trzy istotne rzeczy, których należy szukać w złączu baryłkowym:

Tuleja jest pokrycie, które może być guma lub plastik. Ponadto, rozmiar może być albo 3,5 mm lub 5,5 mm.

Pin jest kontakt metalowy złącza. Jego rozmiar jest zazwyczaj czynnikiem tulei. W rezultacie, 5.55mm tuleja będzie pochodzić z 2.1mm pin.

Przewodniki baryłki mają polaryzację, która jest również czynnikiem tulei i pinu. Podczas gdy tuleja dostarcza napięcie 0V, końcówka dostarcza napięcie dodatnie.

Złącza Molex

Producenci używają złączy Molex do przesyłania dużych ilości prądu. Więc to jest powód, dla którego używamy ich głównie w komputerach. Tutaj, to zasila dyski wewnętrzne wraz z innymi urządzeniami. Zdolność do przepuszczania ogromnej ilości prądu sprawia, że znajdują one zastosowanie w specjalnych urządzeniach elektronicznych.

Złącza Molex są jednak nieporęczne, a każdy pin może przenosić aż 11 amperów.

Złącza IEC

Złącze IEC jest systemem transmisji dla bezpośredniego zasilania prądem zmiennym. Zazwyczaj można je znaleźć w starszej elektronice, takiej jak telewizory i komputery stacjonarne. Nie ma jednak konwertera AC/DC, ponieważ elektronika ta jest dostarczana z urządzeniami, które mogą obsługiwać konwersję.

Złącza JST

Wreszcie, mamy złącze JST, produkt japońskiej firmy o nazwie JST. I to jest kompaktowe i niezawodne złącze PCB, które polecamy do prawie stałych zastosowań. Po podłączeniu, nie może być łatwo zdemontować. Jest to idealny wybór, jeśli potrzebujesz niezawodnego połączenia.

Pin Header Connectors

Pin Header Connectors

Chociaż złącza pin header nie są zbyt powszechne w nowoczesnych laptopach, wiele komputerów stacjonarnych nadal ich używa. Złącza nagłówkowe pinowe pomagają przesyłać obraz, zasilanie i inne. To wyjaśnia, dlaczego mogą one dostarczać zasilanie do wentylatora procesora, światła, zasilania dysku twardego itp. W rezultacie, pojawiają się jako małe grupy pinów skierowanych do góry.

Istnieją jednak różne konfiguracje pinów. Najczęściej spotykanym typem jest pojedynczy lub podwójny rząd złączy.

Prototypowanie i testowanie złączy

Istnieją pewne scenariusze, w których instalowanie stałego złącza nie ma sensu. Biorąc pod uwagę typ i wysiłek, lepiej jest mieć tymczasowe złącze. W rezultacie, ułatwi to użytkownikom montaż i demontaż.

Oto niektóre złącza do prototypowania i testowania:

Terminale śrubowe:

Polega na nawinięciu przewodów (drutów pozbawionych izolacji) bezpośrednio pod śrubę. Można to trzymać za pomocą metalowej płytki lub zestawu śrub wewnątrz metalowych lub plastikowych śrub.

Złącza bananowe

Wiele elektronicznych urządzeń testujących, takich jak woltomierz i multimetr, posiada złącza bananowe typu jack. Użytkownicy mogą ustanowić pojedyncze połączenie zasilania za pomocą męskiej wtyczki bananowej jack, która pasuje do żeńskiej wtyczki bananowej.

Klipsy aligatorowe

Wreszcie, mamy klipsy aligatorowe dla osób pracujących na obwodach testowych. Bardziej szczegółowo, dotyczy to osób, które muszą eksperymentować z różnymi typami połączeń. Są one przeznaczone głównie do użytku tymczasowego.

Klipsy IC

Klipsy IC to dobry wybór dla osób, które potrzebują złącza o większej sztywności. Użytkownicy mogą dołączać te klipy do swoich narzędzi. Mogą również użyć tego klipu bezpośrednio na pinach bez kontaktu z sąsiednim pinem w układzie scalonym.

Złącza SMA

Jest to stara technologia, która kiedyś występowała w męskiej i żeńskiej części. Posiadają one śrubowy mechanizm sprzęgający, który redukuje odbicia poprzez zapewnienie, że kontakt jest jednolity. W rezultacie stosuje się je do częstotliwości do 18 GHz, a może być więcej.

Konwencje złączy RF

Konwencje złączy RF

Są to złącza PCB, które działają na częstotliwościach radiowych. Są one powszechne w starych antenach telewizyjnych i pomagają uzyskać wyraźne sygnały telewizyjne wtedy.

Złącza RP SMA

RP-SMA jest źródłem odwróconej polaryzacji złączy SMA. To złącze pochodzi z anteny typu żeńskiego, który zapewnia doskonały kanał dla ludzi, aby korzystać z ich elektroniki bez rujnowania go.

Złącze krawędziowe PCB / złącze krawędziowe karty

Dzięki złączom krawędziowym PCB, producenci mogą łączyć płytki drukowane z gniazdami rozszerzeń.

Złącza RJ

Znane również jako Registered Jacks, były one powszechne we wczesnym przemyśle telekomunikacyjnym. Przewód RJ zawiera szereg przewodników, które przesyłają zarówno moc i prąd. W rezultacie są one powszechne w telefonach biurowych, które otrzymują zasilanie i dane z jednego kabla Ethernet.

Złącza RJ

Złącza D-Sub

Złącza D-Sub nazywamy również złączami D-subminiaturowymi. Są to klasyczne złącza, które występują w różnych rozmiarach. Jest to powszechne w komputerach i dostępne w różnych typach. Jednakże, to zależy od wielkości powłoki i liczby pin. Ponadto, pomagają one w przekazywaniu zasilania i danych pomiędzy dwoma urządzeniami.

Złącza bloku zacisków PCB

Złącza bloku zacisków pochodzą z dwóch głównych części - drutu i bloku zacisków. Ponadto, zapewnia łatwy sposób na tymczasowe połączenie części razem.

Złącza bloku zacisków PCB

Złącza słupkowe

Złącza słupkowe można znaleźć w aplikacjach audio i innych urządzeniach testowych. Podłączenie i usunięcie tego złącza jest proste. Złącze to można zamocować za pomocą zacisków i śrub.

Wtyczki i gniazda

Są to bardzo powszechne złącza PCB. Posiadają one męskie i żeńskie części, jak sama nazwa wskazuje. Stosuje się je również w wielu scenariuszach połączeń, takich jak transmisja danych i zasilanie.

Dodatkowe typy złączy

  • Złącze PCB Solidworks
  • Elastyczne złącze PCB / złącze elastyczne PCB
  • Złącze do montażu na płytce drukowanej
  • Złącze wysokoprądowe PCB
  • Złącze pinowe PCB
  • Złącze zworki PCB
  • Złącze prostokątne PCB
  • Złącze wodoodporne PCB
  • Wysokonapięciowe złącze PCB

Podsumowanie

Różne typy PCB mają zastosowanie w wielu urządzeniach, których używamy dzisiaj. Urządzenia pomiarowe, takie jak woltomierz, komputery i laptopy, telewizory, radia i wiele urządzeń dzisiaj funkcje odmian typu PCB.

Oto kompleksowa lista typów złączy PCB. Dostępność różnych typów złączy PCB przynosi o elastyczności w produkcji. Z nim, projektanci i inżynierowie mogą produkować różne urządzenia, aby dopasować wiele specyfikacji projektowych.

Podczas gdy niektóre typy złączy PCB stopniowo wymierają, nadal mamy wiele z nich, które znajdują zastosowanie w wielu dzisiejszych urządzeniach.