Blog  /  Factory Acceptance Test: An All-in-One Guide to It

Factory Acceptance Test: An All-in-One Guide to It

Factory Acceptance Test-Kiedy idziesz z zakupem, lubisz zapewnienie, że wszystko działa gładko. Jednak, gdy coś sprzedajesz, masz nadzieję, że nie otrzymasz wkrótce nieprzyjemnego komentarza. Ale wiele nowych systemów i jednostek wykazuje drobne problemy, gdy uruchamiasz je po raz pierwszy. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedającym, czy kupującym, nie jest to przyjemne. To właśnie tam w grę wchodzi fabryczny test akceptacyjny. 

Teraz nie wahaj się zacząć czytać i dowiedzieć się wszystkiego o fabrycznych testach akceptacyjnych!

Factory Acceptance Test - przegląd

Factory Acceptance Test 1

Streszczenie: Kierownik i pracownik omawiający maszynę w fabryce

Dostawcy sprzętu wykonują fabryczny test akceptacyjny (FAT) zanim kupujący go odbierze. Testuje się wszystko, co jest istotne dla działania sprzętu.  FAT zazwyczaj składa się z wielu testów i analiz. Ogólnie rzecz biorąc, możemy podzielić cały test na dwie kategorie:

Analiza statyczna. Przegląd statyczny obejmuje szczegółowe sprawdzenie bezpieczeństwa, mechaniki, elektroniki i dokumentów towarzyszących.

Analiza dynamiczna. Ta część skupia się na teście wydajności sprzętu. Większość sprzedawców wykonuje test na sucho, który nie wymaga użycia produktu. Niektóre marki testują działanie za pomocą odpowiednich materiałów używanych przez maszynę podczas rzeczywistej produkcji. To służy zapewnieniu, że sprzęt działa dobrze i dostarcza oczekiwanych wyników.

Korzyści z testowania 

Factory Acceptance Test 2

Streszczenie: Pracownik piszący coś na schowku

FAT jest kluczowy dla każdej strony transakcji sprzętowej. 

Kupujący chce wiedzieć, że sprzęt działa, a FAT to potwierdza. Testy te dotyczą kwestii bezpieczeństwa. Odpowiedzialny właściciel wie, że bezpieczeństwo pracowników jest najwyższym priorytetem. Zatem posiadanie potwierdzenia, że sprzęt jest bezpieczny jest niezbędne.

Dla sprzedawcy, jest to o wiele lepiej wykryć wszelkie problemy, gdy produkt jest w ich zakładach. Tak więc, jeśli odkryją jakiś problem, łatwiej będzie je naprawić na miejscu. Wykryte problemy mogą być błędem sprzedawcy, np. niedziałający element. Z drugiej strony, kupujący może poprosić o rekonfigurację projektu, co prowadzi do różnych problemów. Dlatego też, uzyskanie wszystkiego w doskonałej formie przed wysłaniem sprzętu do kupującego jest niezbędne.

Podstawowa lista kontrolna testu odbioru fabrycznego

Factory Acceptance Test 3

Zdjęcie: Pracownicy sprawdzający maszynę

Ogólnie rzecz biorąc, typ sprzętu będzie miał wpływ na niezbędne testy. Ponadto, kupujący może mieć specyficzne wymagania dotyczące sprzętu.  Trudno jest podać standardową listę kontrolną, ale główne kategorie są objęte formalnymi testami.

Szczegółowa inspekcja

Klient może wymagać specyficznej weryfikacji. Sprzedawca zwykle zaczyna od sprawdzenia, czy urządzenie odpowiada rysunkom wykonanym w procesie produkcji. Zawierają one również dane z tabliczki znamionowej i wszelkie inne szczegóły istotne dla danego elementu wyposażenia. Dlatego też konieczne może być przeprowadzenie praktycznego testu w celu potwierdzenia istotnych informacji.

Factory Acceptance Test - Próba wodna

Jest to nazwa testu, w którym sprzedawca uruchamia sprzęt. Proces pracy powinien wykazać funkcjonalność. Sprzedawca sprawdza również instrukcje, P&ID i inne odpowiednie dokumenty. Dlatego te procedury testowe potwierdzają, że są one dokładne.

Audit my

Sprzedający powinien sprawdzić oryginalną umowę. Jest to jedyny sposób na potwierdzenie, że sprzęt spełnia wszystkie punkty umowy. Dlatego obie strony są pewne, że przestrzegają specyfikacji umownych do najmniejszego szczegółu.

Szablon FAT dla zautomatyzowanego systemu reaktora 

Factory Acceptance Test 4

Streszczenie:  Pracownik używający hełmu

Każdy fabryczny test odbioru jest wyjątkowy. ale można skorzystać z prawdziwych testów tłuszczu

Podstawowa kontrola

Dlatego pierwszy etap FAT obejmuje następujące badania

Kategoria: Różnice międzynarodowe To jest miejsce, w którym sprzedawca upewnia się, że sprzęt spełnia wymagane specyfikacje projektowe Sprawdzają, czy wszystko pasuje do rysunku

Standardowy rekin Niektóre kryteria, które należy spełnić, to NEC (National Electric Regulations) i NEMA (National Electronics Sales Association)

Aktywność testowania sprzętu To opisuje, jak wykonujesz fazę testową Więc powinniście zwrócić uwagę na liczniki prędkości, zegarki próżniowe i inne koła zębate

Document Recreator Każdy FAT powinien zawierać powiązane dokumenty W związku z tym zwykle dodaje się je do dodatków do schematu

Factory Acceptance Test - Szyny ślizgowe systemu

Oto, co zamierzasz zrobić w tej czynności

Godard i P&ID Sprawdź poprawność Powinieneś złapać rury i liczniki Sprawdź, czy podzespoły i obwody są zgodne z arkuszami Nie zapomnij również uzyskać certyfikatów, które spełniają całkowity schemat układu (GAD)

Analiza szyny systemowej i podzespołów Najpierw musisz spełnić wymagania dotyczące rysunków Następnym krokiem jest potwierdzenie jakości produkcji

Analiza tabliczki nazwiskowej kontenera

Potrzebujesz tabliczki nazwiskowej Komisji Narodowej Sprawdzanie informacji o materiale, temperaturze i ciśnieniu ma kluczowe znaczenie Dlatego należy zapewnić zgodność z identyfikatorami P&ID i innymi wymaganiami I nie zapomnij dołączyć stempla ASME" U" 

Sterowanie

Factory Acceptance Test 5

Tytuł jest niebezpieczny Pracownik sprawdza płytę

Upewnij się, że masz dobrą kontrolę Zacznijmy więc od analizy składników panelu Chcesz przetestować każdy tryb działania, w tym automatyczny i ręczny panel sterowania Sprawdź wyświetlanie symulacji, operację oświetlenia i inne powiązane obszary Zapewnienie przeprowadzenia takich procedur, jak kontrola ciśnienia, oczyszczanie systemu i testowanie wycieków

Factory Acceptance Test - Różnica między

Odchylenie to podstawowy projekt zawarty w FAT W związku z tym zadaniem każdego testu jest upewnienie się, że wyniki są w porządku W przypadku awarii może być konieczne ponowne przetestowanie tej części rekwizytów Dlatego nie zapomnij dodawać dodatkowych dokumentów i komentarzy Jeśli występują jakiekolwiek błędy, należy upewnić się, że w ostatecznej wersji zostały wyraźnie określone poprawki

Co jeszcze jest częścią szablonu grubości

Tytuł jest niebezpieczny inżynier i inżynier

Poza tym, te elementy powinny znaleźć swoje położenie podczas procesu FAT

Sprawdź dane elektryczne Testy powinny sprawdzać, czy silnik znajduje się we właściwych strefach i poziomach Należy sprawdzić, czy numer seryjny i model są poprawne

Testy ciśnienia Jeśli urządzenie zostanie w pełni zainstalowane, czy trasa może wytrzymać ciśnienie Powinieneś zarejestrować początek i koniec i przetestować godzinę rekwizycji Więc będziecie wiedzieć, że system spełnia oczekiwania

Testy próżniowe Jest to proces podobny do testu ciśnieniowego, z wyjątkiem tego, że sprawdzasz, czy rury pozostają w próżni Proces trwa również godzinę i sprawdza, czy system spełnia standardowe warunki

Lista pozostałych problemów W przypadku przeprowadzenia dodatkowych testów na liście pozostałych zadań należy podać poprawki Ponadto należy upewnić się, że każdy szczegół raportu jest zawarty

Sprawdź składniki Te testy wymagają wody Ponadto po zakończeniu analizy próżni można przeprowadzić rekwizycję Test części kluczowych rozpoczyna się od obrotu miksera Więc powinieneś się upewnić, że wszystko idzie dobrze Następnym krokiem jest sprawdzenie, czy pompa działa Ich zadaniem jest zapewnienie recyrkulacji wody do reaktora

Recenzja dokumentów Ostatnim krokiem jest sprawdzenie, czy w raporcie zostały uwzględnione odpowiednie dokumenty.

Co należy wiedzieć o wycenach FAT

Powszechną praktyką jest uwzględnienie kosztów FAT w początkowym zakresie projektu. Dlatego też kupujący nie powinien być zmuszony do płacenia dodatkowo za fabryczny test akceptacyjny. Z drugiej strony, klient musi wspomnieć, jakie testy chce przeprowadzić. Jeśli poinformuje o tym sprzedawcę na wczesnym etapie, można szybko osiągnąć porozumienie. Sprzedawca będzie znał oczekiwania kupującego na czas.

Fabryczny test akceptacyjny nie jest tani. Z drugiej strony, jest niezbędny dla sprzedającego. Jeśli nie wykonasz dobrze FAT, ograniczenia sprzętu mogą doprowadzić do problemów po przybyciu do zakładu sprzedawcy. To może sprawić, że wszelkie naprawy będą droższe niż gdybyś je przeprowadził podczas procesu FAT.

Factory Acceptance Test - Gdzie przeprowadzić test odbioru fabrycznego?

Zdjęcie: Pracownik trzymający swój kask

Sprzedawca przeprowadza te testy w swoich zakładach. Znacznie łatwiej jest przeprowadzić FAT na terenie tych zakładów. Jeśli więc specjaliści zauważą jakieś błędy, mogą je od razu naprawić. Z drugiej strony, przedstawiciel klienta powinien zatwierdzić plany testów. Oznacza to, że analiza powinna obejmować wszystko, co klient uzna za ważne. Powszechną praktyką jest to, że doświadczeni pracownicy zajmują się FAT-ami. Sprawdzają oni wszystko, od niestandardowych zespołów kabli po sposób działania urządzenia. To gwarantuje, że system będzie działał dobrze i zapewni stałą wydajność maszyny.

Klient może poprosić o SAT. Jest to test akceptacji miejsca pracy, który potwierdza optymalną instalację sprzętu. Demonstruje on, że projekt urządzenia współdziała z innymi urządzeniami peryferyjnymi i ogólnym systemem.

Kiedy należy wykonać test odbioru fabrycznego?

Większość sprzedawców pozostawia co najmniej dwa tygodnie przed wysyłką maszyny. To dlatego, że chcą mieć wystarczająco dużo czasu, aby wykonać wszystkie testy. W zależności od sprzętu, można wykonać FAT dla klientów w ciągu jednego dnia lub tygodnia, jeśli potrzebne są dodatkowe poprawki, co jeszcze bardziej wydłuża proces.

Kto powinien być obecny podczas fabrycznego testu akceptacyjnego?

Nie ma reguły co do tego, kto powinien być obecny. Personel sprzedawcy powinien przeprowadzić testy. Oznacza to, że na miejscu powinni być pracownicy działu utrzymania ruchu, operatorzy, kierownicy projektów i inżynierowie zakładu. Ponadto, klient jest mile widziany podczas fabrycznego testu odbioru. To gwarantuje, że potwierdzą, że wszystko działa dobrze.

Factory Acceptance Test - kroki do osiągnięcia sukcesu FAT

Zdjęcie: Pracownicy fabryki z inżynierem

Test odbioru fabrycznego oznacza, że jesteś blisko zakończenia projektu. Jest to kluczowy krok, który chcesz wykonać prawidłowo i uniknąć przyszłych problemów. Oto kroki do przeprowadzenia udanego testu FAT!

Miej szczegółowy plan testów

Wszystko zaczyna się od posiadania doskonałego planu. Sprzedawca zazwyczaj pokazuje testy, które planują wykonać podczas zawierania pierwotnej umowy. Ponadto, włącz szczegółowy plan FAT do zobowiązań umownych. W ten sposób unikniesz zgadywania i zapewnisz bardziej płynny proces FAT. Zwyczajowo to kupujący płaci za wstępne testy. Z drugiej strony, sprzedawcy zajmują się wszelkimi późniejszymi kontrolami, jeśli wystąpi problem z maszyną.

Factory Acceptance Test - użycie tych samych materiałów co klient

Punktem fabrycznych testów akceptacyjnych jest przypominanie rzeczywistego działania maszyny w zakładzie klienta. Dlatego też, należy użyć tych samych materiałów, które klient planuje zastosować z danym urządzeniem. Materiały te pokażą dokładne wyniki i potwierdzą prawidłowe działanie. Z drugiej strony, możesz użyć innych materiałów szkoleniowych, jeśli chcesz pokazać elastyczność operacyjną.

Factory Acceptance Test - wezwij operatorów

Caption: Kontrola jakości przez pracownika

Zapytaj klienta, kto będzie pracował na maszynie i wezwij go do procesu testowania. Są to osoby odpowiedzialne za uruchomienie sprzętu. Są więc krytycznymi osobami projektu. Dlatego najlepiej przeszkolić ich na miejscu. Możesz nawet uzyskać informacje zwrotne na temat tego, jak poprawić zakres działania maszyny. Jeśli technicy będą czuli się komfortowo, to zapewni to klientowi maksymalne wykorzystanie sprzętu. Chodzi więc o to, aby wyszkolić odpowiednich ludzi do pracy.

Factory Acceptance Test - wymyślenie rodzaju awarii 

Pomaga to założyć, co może pójść nie tak podczas usług fabrycznych testów akceptacyjnych. Być może masz doświadczenie z poprzedniego, podobnego projektu. Więc, użyj tego, aby wymyślić listę kontrolną, jakie awarie mogą wystąpić. Mogą to być awarie elektroniczne, wycieki, itp. Zrozumienie, co może pójść nie tak, może pomóc skupić się na tych obszarach i nie pozwolić, aby problem Cię zaskoczył. To sprawia, że skrypt awarii jest niezbędny.

Test odbioru fabrycznego - analiza procesu wymiany

Żaden sprzęt nie jest wieczny. Dlatego komponenty prędzej czy później ulegną zużyciu. Dlatego należy przeanalizować proces wymiany głównych części narażonych na uszkodzenie. Możesz wezwać personel klienta i przećwiczyć procedury wymiany. 

Ponadto, wykorzystaj swoich inżynierów i innych ekspertów. Mogą oni uprościć i ustandaryzować procedury wymiany części. 

Factory Acceptance Test - obserwuj wszystko z punktu widzenia bezpieczeństwa

Zdjęcie: Pracownik fabryki naciskający przycisk

Nie możesz sobie pozwolić na pominięcie żadnego szczegółu związanego z opcjami bezpieczeństwa. Oto kilka rzeczy, które należy rozważyć podczas procedur testów odbioru fabrycznego:

Zidentyfikuj potencjalne punkty załamania i słabo strzeżone obszary.

Szukaj ostrych krawędzi, które mogłyby zranić operatora.

Upewnij się, że wszystkie wyłączniki awaryjne, przyciski i przełączniki ograniczające działają prawidłowo. Ponadto należy sprawdzić, czy są one łatwo dostępne.

Twój FAT powinien potwierdzić, że wszystkie elementy bezpieczeństwa działają prawidłowo. Dodatkowo można określić, czy istnieją funkcje bezpieczeństwa, które należy dodać. Nie zapomnij wykonać wszystkich tych czynności w bezpiecznym środowisku.

Test Odbioru Fabrycznego - nie spiesz się z procesem

Szybkie testy nie powinny być akceptowane przez sprzedawców. To duży błąd, aby nie poświęcić mu wystarczająco dużo czasu i wysiłku. Naprawa, którą mogłeś wykonać w ciągu jednego dnia, może skutkować kosztowną poprawką, która zajmuje tygodnie w dół drogi. Upewnij się więc, że wykonasz każdy aspekt FAT. Jeśli nie możesz dotrzymać harmonogramu projektu, poproś klienta o zmianę terminu wysyłki.

Factory Acceptance Test - wspólna praca

Kupujący i sprzedający powinni współpracować podczas całego projektu. Obejmuje to wszystko, co jest związane z procesem FAT. Dlatego upewnij się, że zapytasz klienta o obszary, w których oczekuje niezawodności sprzętu. Klient powinien jasno określić swoje wymagania. Powinni określić potwierdzenia, których oczekują od fabrycznego testu akceptacyjnego.

Winooski

Podsumowując, fabryczny test akceptacyjny może ujawnić, co strony muszą zaadresować przed sfinalizowaniem wysyłki. Zapewnia to pokrycie każdego szczegółu i utrzymanie projektu na właściwym torze. Teraz, pracujmy razem. Możemy porozmawiać o częściach zamiennych, wymaganym materiale konstrukcyjnym, procedurach konserwacji itp. na FAT. Z Państwa wsparciem możemy dostarczyć Państwu wysokiej jakości zespoły kablowe bez przyszłych problemów!